









Tap Tap to Zoom
Show with deals only:

- Color:
- Olive
- Condition:
- New
- Size:
- One Size
- Length:
- 220 cm
- Width:
- 80 cm
Code: SPK-BKT-JMIAL-92246
MPN: 92246
UPC: 8211650110120

- Color:
- Coyote Tan
- Condition:
- New
- Size:
- One Size
- Length:
- 220 cm
- Width:
- 80 cm
Code: SPK-BKT-JMIAL-92247
MPN: 92247
UPC: 8211650111721
Product Info for SnugPak Jungle Blanket
The SnugPak Jungle Blanket is the ideal blanket to take with you camping. Camping gear SnugPak never ceases to amaze. The Snug Pak Jungle Blanket is a warm, lightweight, less bulky alternative to a traditional blanket or poncho liner used by many. This blanket has been engineered using Travelsoft Insulation, designed for exceptional performance using ultra lightweight, high loft fibres that work superbly even after being compressed into a small, compact size for lightweight traveling. Featured is also an antibacterial and anti-microbial treatment as well as being windproof and water resistant. The Snug Pack Jung Blanket will become your best friend when the temperature drops.![]()
Specifications for SnugPak Jungle Blanket:
| Manufacturer: | SnugPak |
| Application: | Outdoor |
| Condition: | New |
| Size: | One Size |
| Length: | 220 cm |
| Width: | 80 cm |
| Weight: | 25 oz |
| Lining Material: | Polyester |
| Insulation: | Polyester |
| Packed Size: | 6x6 in |
Features of Snug Pak Warming Blanket:
- Paratex Antibacterial Treated Fabric
- Compression Sack
Package Contents:
- SnugPak Jungle Blanket
Be the first to review this product
SnugPak Jungle Blanket Orderable Models
List of Orderable Models
- SnugPak Jungle Blanket, Black, 92248 , MPN: 92248 , UPC: 8211650110021 , Code: SPK-BKT-JMIAL-92248
- SnugPak Jungle Blanket, Olive, 92246 , MPN: 92246 , UPC: 8211650110120 , Code: SPK-BKT-JMIAL-92246
- SnugPak Jungle Blanket, Coyote, 92247 , MPN: 92247 , UPC: 8211650111721 , Code: SPK-BKT-JMIAL-92247