

Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
SOG Fielder Folding Knife has been discontinued by SOG Specialty Knives & Tools and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Camp & Hike, Fishing, Camping Essentials, Knives & Tools, Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for SOG Fielder Folding Knife
SOG Fielder Knives FF30-CP are handsome and effective, with a distinguished look you won't find on many other pocket-sized knives. These value-priced SOG knives make use of an impressively-sharp 7Cr13 stainless steel blade. The blade is a moderately-sized 3.5" long and forged in the popular Bowie shape with a keen straight edge. SOG Fielder knives are a treat for the eyes, with a vertical grain hardwood handle offset by the Mirror Polish sheen of the blade and bolsters. The Fielder can be opened easily with a press of the ambidextrous thumb stud, and its proven liner lock system provides added security and reliability to the knife. SOG Specialty Knives & Tools has included a pocket clip with this lightweight and compact folding knife, making it easy to carry every day or into the woods. An extraordinarily handsome knife for any price, the SOG Fielder Folding Knife looks even better when paired with its extra-low price tag.![]()
Specifications for SOG Fielder Hardwood Knives:
| Knife Type: | Folding Blade |
| Application: | General, Outdoor |
| Blade Length: | 3.5" |
| Blade Thickness: | 0.089" |
| Overall Length: | 7.8" |
| Weight: | 4.4 oz |
| Edge: | Straight |
| Blade Material: | 7Cr13 stainless steel |
| Handle Material: | Wood |
| Finish: | Mirror Polish |
Features of SOG Fielder Stainless Steel Knife:
- Handsome folding blade knife from SOG
- 3.5" blade made from 7Cr13 stainless steel
- 56-57 HRC on the Rockwell scale
- Straight edge blade in Bowie blade shape
- Ambidextrous blade opening
- Vertical grain wood handle with polished bolsters
- Value priced
- Pocket clip
- Mirror Polish finish
Package Contents:
- SOG Fielder Knives FF30-CP
Be the first to review this product
SOG Fielder Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- SOG Knives and Tools Fielder Knife, Clam Pack FF30-CP , MPN: FF30-CP , UPC: 729857994163 , Code: X0-KN-FF30-CP



























































