









Tap Tap to Zoom
Code: X0-A2-TH1001-CP-SOG-TH1001-CP
MPN: SOG-TH1001-CP
UPC: 729857002486
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Throwing Hawks, 3 Pack
Take target throwing to the next level with the Throwing Hawk set, three pack of one-piece steel hawks with paracord wrapped handles designed for specifically target throwing. Challenge your friends for supremacy of the back yard. These stylized Throwing Hawks are not only fun to sail through the air, they are practical as well. Protected by SOG's hard cased black coating, they are extremely scratch resistant. Their balance, aerodynamics, and proportions make them great throwing hawks. For the same reasons, they also make great back-up field tools. Handles are wrapped with paracord or use without it and you have three tomahawks for the price of one! Includes nylon sheath that safely carries all three.![]()
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Throwing Hawks, 3 Pack:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Finish: | Hardcased |
| Handle Finish: | Cord Wrapped |
| Blade Material: | 3Cr13 |
| Overall Length: | 10.5 in |
| Blade Length: | 5.5 in |
| Sheath Material: | Nylon |
| Weight: | 0.49 lb |
| Additional Features: | Hardness 50-56 |
| Included Accessories: | Belt Loop Sheath |
| Sheath: | Yes |
| Thickness: | 0.14 in |
| Blade Type: | Straight Edge |
| Quantity: | 3 |
| Knife Application: | Fixed Blade |
Features of SOG Specialty Knives & Tools Throwing Hawks, 3 pack:
- Set of three throwing hawks 1.75-inch blade steel throwing hawks Paracord wrapped handle Comes in a ballistic nylon carrying pouch with belt loop Overall length: 10.75-inches
- Weight: 7.9 ounces each
- Lifetime Warranty
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools Throwing Hawks, 3 Pack
- Belt Loop Sheath
Be the first to review this product
SOG Specialty Knives & Tools Throwing Hawks, 3 Pack Orderable Models
List of Orderable Models
- SOG Specialty Knives & Tools Throwing Hawks, 3-Pack, 1.75in, 3Cr13MoV Blade, Black, Glass-Reinforced Nylon Handle, SOG-TH1001-CP , MPN: SOG-TH1001-CP , UPC: 729857002486 , Code: X0-A2-TH1001-CP-SOG-TH1001-CP