

Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
SOG Tomcat 3.0 Knife has been discontinued by SOG Specialty Knives & Tools and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Camp & Hike, Fishing, Camping Essentials, Knives & Tools, Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for SOG Tomcat 3.0 Knife
SOG Tomcat 3.0 Knives S95-N represent the evolution of a modern classic, one of SOG's first and greatest folding knives. The original Tomcat was good enough to win the overall knife of the year award in 1988, and these SOG knives continue that tradition with a powerful blade, improved hardware, and better ergonomics. The 3.75" blade of the Tomcat 3.0 is built out of extremely hard VG-10 steel and honed into a keen straight edge that can cut through some of the hardest materials you'll encounter. SOG Tomcat 3.0 knives utilize a highly textured, non-slip Kraton rubber handle to give you a secure, comfortable hold on the knife. SOG Specialty Knives & Tools has made it even easier to carry the slim-profile Tomcat 3.0 with the inclusion of a nylon sheath that's been outfitted with a pocket clip for hands-free transportation. These knives use the proven Arc-Lock blade locking system, featuring a one-handed thumb stud and spring-loaded locking action. For a modern spin on a classic folding knife, purchase the SOG Tom Cat 3.0 VG-10 Knife.![]()
Specifications for SOG Tom Cat 3.0 Folding Knives:
| Knife Type: | Folding Blade |
| Application: | Tactical, General |
| Blade Length: | 3.75" |
| Blade Thickness: | 0.16" |
| Overall Length: | 8.65" |
| Weight: | 6.5 oz |
| Edge: | Straight |
| Blade Material: | VG-10 stainless steel |
| Handle Material: | Kraton rubber |
| Blade Finish: | Satin |
| Sheath: | Nylon |
Features of SOG Tomcat 3.0 Stainless Steel Knife:
- Re-imagined folding blade knife based on original Tomcat
- 3.75" blade made from VG-10 stainless steel
- 59-60 HRC on the Rockwell scale
- Straight edge folding blade
- Arc-Lock one-handed locking system
- Kraton rubber handle with tactile texture
- Includes nylon sheath with belt clip
- Satin finish
Package Contents:
- SOG Tomcat 3.0 Knives S95-N
Be the first to review this product
SOG Tomcat 3.0 Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- SOG Tomcat 3.0 Folding Knife, Straight Edge Blade S95-N , MPN: S95-N , UPC: 729857990639 , Code: X0-KN-S95-N



























































