


Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Product Info for Steiner 7x50mm Military Marine Binoculars
A premium name in the glass game, the Steiner 7x50mm Military Marine Binoculars are an excellent optic to use for hunting, marine or observational purposes. By providing users with a wide field of view and impeccable exit pupil, these Binoculars by Steiner alleviate the turbulent motion that occurs in high-powered optics while out on a boat or with shaky hands. The Steiner 7x50mm Military Waterproof Binoculars contains a proprietary floating prism system that utilizes a silicone mount to absorb shock to eliminate damage from dropping them. With the Sports-Auto-Focus system, the individually focusable eyepieces allow you full customization of how you focus your optic. You can also use these with or without glasses thanks to the fold-down rubber eyecups. A must-have for any serious nature watchers or hunters, the Steiner 7x50mm Military Marine Tactical Binoculars will deliver remarkable results time and time again.![]()
Specifications for Steiner 7x50mm Military Marine Binoculars:
| Manufacturer: | Steiner |
| Color: | Green |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Exit Pupil: | 7.1 mm |
| Field of View, Linear: | 387 yds at 1000 ft, 302 yds at 1000 ft |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Auto Focus |
| Twilight Factor: | 18.7 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Close Focus: | 65 ft |
| Diopter Adjustment Range: | +/- 5 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 36 oz |
| Finish: | NBR Long Life Rubber Armoring |
| Package Type: | Box |
| Additional Features: | Floating Prism |
| Included Accessories: | Camo Case |
| Magnification Type: | Fixed |
| Zoom: | No |
| Fogproof: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Size Class: | Standard |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Size: | 5x8.1x3 in |
Features of Steiner 7x50mm Military Marine Binoculars:
- 7x magnification
- 50mm objective lenses
- Traditional Porro prism optical path provides a rich depth of field versus similar roof prisms
- Proprietary floating prism system uses flexible silicone mount to absorb severe shocks and impacts to limit or eliminate damage
- 302ft. field of view at 1000 yards
- Exceptionally wide 7.1mm exit pupil ensures complete pupil coverage when Fully dilated in low light to eliminate vignetting
- Sports-Auto-Focus System: Individually focusable eyepieces ensure precise tack-sharp focus for any user
- 60-70mm interpupillary distance adjustment range
- Fold-down rubber eyecups for comfortable use with or without eyewear
Package Contents:
- Steiner 7x50mm Military Marine Binoculars
Be the first to review this product
Steiner 7x50mm Military Marine Binoculars Orderable Models
List of Orderable Models
- Steiner Military Marine 7x50mm Porro Prism Binoculars, NBR Long Life Rubber Armoring, Green, 2038 , MPN: 2038 , UPC: 840229103140 , Code: ST-BI-2038-2038
- DEMO, Steiner Military Marine 7x50mm Binoculars, 2038 , MPN: 2038-DEMO , Code: ST-BI-2038-2038-DEMO
Steiner 7x50mm Military Marine Binoculars Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Steiner 7x50 Military Marine Binoculars 2038 , MPN: 2038-DMO , Code: ST-BI-2038-DMO
- Demo, Steiner 7x50 Military Marine Binoculars 2038 , MPN: 2038-DEMO , Code: ST-BI-2038-DEMO
