






Tap Tap to Zoom
Product Info for SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Dual-Output LED Flashlight
Turbocharge Your Low-Light Vision. SureFire's Everyday Carry Series punches deep into darkness with the EDC2-DFT, a Dual Fuel, high-candela handheld flashlight that delivers impressive long-distance illumination in a remarkably compact form factor. With a blinding, peak beam intensity of 100,000 candela using the included SF18650B rechargeable lithium-ion battery, or 90,000 candela with two 123A batteries, the EDC2-DFT's Turbo Series reflector delivers the farthest-reaching beam of any compact SureFire EDC handheld light. You'll see farther into the dark to positively identify a potential threat. In addition, the EDC2-DFT offers more runtime by virtue of its more energy-dense power sources. Constructed of lightweight aerospace aluminum, Mil-Spec hard-anodized, and O-ring sealed to keep out the elements, the body and tailcap are also knurled for a secure grip. A sturdy, two-way clip offers the added flexibility of bezel-up or bevel-down carry. The EDC2-DFT delivers SureFire quality, performance, and dependability in an everyday carry flashlight that provides peace of mind by helping you see farther into the unknown.![]()
Specifications for SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Dual-Output LED Flashlight:
| Manufacturer: | SureFire |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Finish: | Mil-Spec Hard Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 700 lumens |
| Charger Type: | Micro-USB |
| Bulb Type: | LED |
| Diameter: | 1.258 in |
| Bezel Diameter: | 1.258 in |
| Length: | 4.76 in |
| Weight: | 5.6 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A |
| Included Accessories: | 1-18650 Battery |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
Features of SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Dual-Output LED Flashlight
- Far reaching candela in the palm of your hand
- Tightly focused, high penetration beam pattern
- Minimal light bounce when shooting around baracades
Package Contents:
- SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Dual-Output LED Flashlight
Be the first to review this product
SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Dual-Output LED Flashlight Orderable Models
List of Orderable Models
- SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Flashlight Dual-Output High-Candela LED Flashlight, Hard Anodized, Black, EDC2-DFT-BK , MPN: EDC2-DFT-BK , UPC: 084871331524 , Code: FS-FL-NHTV7-EDC2-DFT-BK
- SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Flashlight Dual-Output High-Candela LED Flashlight, Hard Anodized, Tan, EDC2-DFT-TN , MPN: EDC2-DFT-TN , UPC: 84871331548 , Code: FS-FL-NHTV7-EDC2-DFT-TN
SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Dual-Output LED Flashlight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED SureFire 18650/123 Everyday Carry Dual-Output LED Flashlight, Hard Anodized, EDC2-DFT-HA, EDEMO1, Used, Condition Like New , MPN: EDC2-DFT-HA-EDEMO1 , Code: FS-FL-NHTV7-EDC2-DFT-HA-EDEMO1
- USED, SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Flashlight Dual-Output High-Candela LED Flashlight, Hard Anodized, Black, EDC2-DFT-BK , MPN: EDC2-DFT-BK-EDEMO , Code: FS-FL-NHTV7-EDC2-DFT-BK-EDEMO-RE-B
- DEMO, SureFire 18650/123 Everyday Carry Dual-Output LED Flashlight, Hard Anodized, Black, EDC2-DFT-BK , MPN: EDC2-DFT-BK-DEMO , Code: FS-FL-NHTV7-EDC2-DFT-BK-DEMO
- SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Flashlight Dual-Output High-Candela LED Flashlight, Hard Anodized, EDC2-DFT-HA , MPN: EDC2-DFT-HA , UPC: 84871331531 , Code: FS-FL-NHTV7-EDC2-DFT-HA
- USED, SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Flashlight Dual-Output High-Candela LED Flashlight, Hard Anodized, Tan, EDC2-DFT-TN , MPN: EDC2-DFT-TN-EDEMO , Code: FS-FL-NHTV7-EDC2-DFT-TN-EDEMO-RE-B