









Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
For personal defense or tactical situations, choose the SureFire E2D Defender Ultra LED Flashlight. These compact, rugged Flashlights from SureFire have defensive or DNA capturing options at both ends, with a crenellated bezel and a scalloped tailcap. The SureFire E2D Defender LED Flashlight emits 10 times the brightness needed to overwhelm the night vision of a potential aggressor. With a pocket clip that allows head-up or head-down carry in your pocket or in your bag, make the SureFire E2D Defender Ultra Bright LED Flashlight the one you carry every day.![]()
| Manufacturer: | SureFire |
| Flashlight Application: | Self Defense, Tactical, Emergency |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 5 - 1000 lumens |
| Battery Life: | 2.75 - 63 hours, 2.25 - 67.5 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Bezel Diameter: | 1.125 in |
| Bezel Type: | Crenelated |
| Length: | 5.6 in |
| Weight: | 4.2 oz |
| Weather Resistance: | Yes |
| Battery Type: | CR123A |
| Included Accessories: | 2x123A |
Be the first to review this product