







Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Product Info for SureFire G2X LE Dual-Output LED Flashlight, 600 Lumens
Designed specifically to meet the needs of police officers, the SureFire G2X LE Dual-Output LED Flashlight is a high output flashlight that will make a great addition to your duty belt. These excellent Flashlights from the illumination experts at SureFire feature a solid-state, LED that generates 600 lumens of white light that is focused by a parabolic reflector into a visible beam with impressive reach and surround light for enhanced situational awareness. The SureFire G2X LE Dual-Output LED Flashlight is made with a tactical tailcap switch that lets you quickly toggle through the output modes. Made using a durable, lightweight Nitrolon polymer with a Mil-Spec hard anodized aluminum head, the SureFire G2X LE Dual-Output LED Flashlight, 600 Lumens is just as rugged as it is functional.![]()
Specifications for SureFire G2X LE Dual-Output LED Flashlight, 600 Lumens:
| Manufacturer: | SureFire |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Nitrolon polymer, Aluminium |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 15 - 600 lumens |
| Battery Life: | 2.25 - 45 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Length: | 5.2 in |
| Weight: | 4.4 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Battery Type: | CR123A |
Features of SureFire G2X LE Dual-Output LED Flashlight, 600 Lumens
- High to low output sequence initiated by a momentary press or full click of the tailcap
- Virtually indestructible LED emitter is regulated to maximize output and runtime
- Parabolic reflector creates smooth, optimized beam with plenty of reach and surround light
- Tough polymer body and Mil-Spec hard-anodized bezel
- O-ring and gasket sealed for waterproof and weatherproof reliability
Package Contents:
- SureFire G2X LE Dual-Output LED Flashlight, 600 Lumens
Be the first to review this product
SureFire G2X LE Dual-Output LED Flashlight, 600 Lumens Orderable Models
List of Orderable Models
- USED, SureFire LE Dual Output LED Flashlight, 600 Lumens, Black, G2XLE-BK , MPN: G2XLE-BK-EDEMO , Code: FS-FL-GWAZX-G2XLE-BK-EDEMO-RE-B
- SureFire LE Dual Output LED Flashlight, 600 Lumens, Black, G2XLE-BK , MPN: G2XLE-BK , UPC: 084871324892 , Code: FS-FL-GWAZX-G2XLE-BK
SureFire G2X LE Dual-Output LED Flashlight, 600 Lumens Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Demo, SureFire G2X LE Dual-Output LED Flashlight, 15-600 LuMen's, Black, G2XLE-BK , MPN: G2XLE-BK-DEMO , Code: FS-FL-GWAZX-G2XLE-BK-DEMO