



















Tap Tap to Zoom
Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro Multisport GPS Watch has been discontinued by Suunto and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Camp & Hike, Electronics & Power, Watches, Camping Watches yourself to try and find the perfect replacement for you!
Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro is a multisport GPS watch for outdoor adventures. Designed and hand-crafted in Finland, Spartan Sport Wrist HR Baro watches are tested to endure demanding and diverse conditions. Compass & barometric altitude with FusedAltiTM ensure you stay on course. Estimated heart rate from your wrist enables daily activity and sleep tracking, helping to keep life and training in balance.![]()
With over 80 sport modes pre-installed in the watch, Suunto Spartan watches are ready to go for nearly any kind of activity right out of the box. Sport-specific displays for sports like running, cycling, swimming, triathlon and various outdoor sports, such as hiking or ski touring, give you accurate feedback and metrics relevant to your sport. You choose what you want to do, and your watch will follow your every step along the way.
Suunto Spartan Sport Wrist HR enables you to monitor your estimated heart rate conveniently from your wrist. In addition to tracking heart rate during exercise, Spartan Sport Wrist HR keeps an eye on your heart rate throughout the day, and together with steps taken, provides more accurate data about your daily activity levels and calorie consumption. Thats also why we have designed this watch to feel so comfortable and to look so cool that you want to wear it all day, from trails to the office and for dinner.
Suunto Spartan watches are designed and built to meet the demands of athletes of all types. Every watch is built with materials that withstand all the elements you might encounter during your training, and are tested in real use by Suunto's testing team and athletes all over the world. Suunto Spartan is your trusted companion to confidently see you through any adventure!
Suunto app is our new digital service and companion for your Spartan watch. It is designed to be your mobile adventure enabler. Suunto app is the first place to view your daily activity and training data and trends.
| Bezel material: | Stainless steel |
| Glass material: | Mineral crystal |
| Case material: | Glass fiber reinforced polyamide |
| Strap material: | Silicone |
| Weight: | 74 g / 2.61 oz |
| Touch screen lock: | during exercise |
| Customizable watch faces: | Yes |
| Touch display: | Yes |
| Color display: | Yes |
| Water resistance: | Yes |
| Battery indicator: | percentage / icon |
| Battery type: | Yes |
| Firmware upgradable: | Yes |
| Alarm clock: | 1 configurable alarm |
| Time, date: | Yes |
| Dual time: | Yes |
| Integrated wrist heart rate: | yes, Valencell technology |
| Stopwatch timer: | Yes |
| Automatic timekeeping: | Yes |
| Vibration alert: | Yes |
| Languages: | EN, CS, DA, DE, ES, FI, FR, IT, JA, KO, NL, NO, PL, PT, RU, SV, ZH* |
| Backlight: | LED |
| Configurable backlight: | brightness / mode |
| Button lock: | during exercise |
| Display type: | matrix |
| Display resolution: | 320 x 300 |
| Metric and imperial units: | Yes |
| Automatic daylight saving time: | Yes |
| Strap width: | 24 mm |
| Wrist sizes: | 130-230 mm |
Be the first to review this product