


Tap Tap to Zoom
Code: 1IT-S9-28540-1-UL-2W
MPN: 30635210024
UPC: 030635210024
Product Info for Sven Saw 21'' UL-2W
Designed for your wood reducing specifications, the Sven Saw 21'' UL-2W was designed to function as the ideally suited way to be sure you have a the highest quality sawing instrument that will not let you down when you need it most. These Sven Saw Camp & Hike are built utilizing the tough and solid components you currently count on seeing from this well-known title in the saw blade industry. Sven Saw has been producing high quality Saws for an incredibly long period of time, and the Sven Saw 21'' UL-2W is the proof of their dedication to supplying people with a number of of the best possible blades for their preferences. One of our main aims at CampSaver is to make sure that you will discover a lot of choices for you to select from. The Sven Saw 21'' UL-2W is amongst the many saws that we're very happy to have the capacity to offer our buyers. For an amazing way to equip yourself with an incredible cutting utensil, purchase the Sven Saw 21'' UL-2W.
Specifications for Sven Saw 21'' UL-2W:
| Manufacturer: | Sven Saw |
| Blade Length: | 53 cm |
| Blade Material: | Steel |
| Weight: | 1.06 lb |
| Teeth Size: | Medium |
| Handle Length: | 21 in |
| Closed Length: | 24 in |
| Handle Material: | Aluminum |
Package Contents:
- Sven Saw 21'' UL-2W
Be the first to review this product
Sven Saw 21'' UL-2W Orderable Models
List of Orderable Models
- Sven Saw 21'' UL-2W , MPN: 30635210024 , UPC: 030635210024 , Code: 1IT-S9-28540-1-UL-2W