









Tap Tap to Zoom
Code: 5L2-KN1-TKMTK25-TKF3S05
MPN: TKF3S05
UPC: 810116740567
Product Info for Takumitak Utility Fixed Blade Knife
Takumitak "UTILITY" 3cr13 Stainless Steel Fixed Blade knife is professionally heat treated to balance hardness and toughness, increasing blade durability and capabilities. A harder knife blade can perform better than a softer blade. Toughness is the ability to resist chipping, cracking or breaking. Using a very hard blade without toughness, such as a blade made from glass, will be very easy to break. This is why balancing hardness and toughness is so important and why we heat treat every single blade. Our blades are super sharp out of the box and are easy to use because we want to give you a better than expected knife experience in your everyday lives and also during emergencies.![]()
Specifications for Takumitak Utility Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Takumitak |
| Blade Length: | 1.75 in |
| Overall Length: | 6.5 in |
| Blade Shape: | Tanto |
| Blade Material: | 3Cr13 |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Blade Finish: | Black Oxide |
| Handle Color: | Black |
| Blade Grind: | Hollow |
| Handle Length: | 4.75 in |
| Blade Thickness: | 3.32 mm |
| Hand: | Ambidextrous |
| Color: | Black |
Features of Takumitak Utility Fixed Blade Knife
- 3cr13 stainless steel is a steel that produces a very functional blade and the edge is very easy to sharpen
- 2 Color Scheme in 1 Model
- Extra exchangeable sheath included
- Pressure Retention FRN Sheath Pull to deploy, Click in to re-sheath
- Injection Molded Molle Clip - Multi-Directional Ambidextrous Clip for Molle Systems, Belts, Straps
Package Contents:
- Takumitak Utility Fixed Blade Knife
- Takumitak "UTILITY" 3cr13 Stainless Steel Fixed Blade knife
- Extra Set of Coyote Brown FRN Sheath
- Allen Wrench Tool
- MOLLE Clip
- MOLLE Clip User's Manual
Be the first to review this product
Takumitak Utility Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Takumitak Utility Fixed Blade Knife, 1.75 in Blade , 3cr13, Black, TKF3S05 , MPN: TKF3S05 , UPC: 810116740567 , Code: 5L2-KN1-TKMTK25-TKF3S05