











Tap Tap to Zoom
Code: TP2-KN1-TOPSKAKL-AKLB-02
MPN: AKLB-02
UPC: 816411025620
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for TOPS Knives A-Klub Fixed Blade Knife
TOPS is famous for many things. Three that are important to us are: differentially heat treated 1095 blades, over-built unique designs, and working with outside designers. The A-Klub hits all three of those categories squarely. It is also the first to be released by TOPS that was designed by a woman. Amanda Kaye is probably best known for having appeared on Naked and Afraid. Aside from her TV appearances, AK has been an avid hunter and student of Native American primitive skills. She is no stranger to hard work. So it seems fitting that the first female designed TOPS knife would be a large, heavy working tool. Many of the design features came from Native American influences. Namely a weapon known as a "gunstock war club".![]()
The forward sweeping edge widens toward the tip, which enables it to chop very similarly to a Kukuri design. At the pommel, the handle widens a bit to make it easy to hold on to when chopping heavily. The dangler Kydex sheath allows the knife to move around as you're walking to it's less likely to get caught up while walking through tall grass or brush and is held securely in place with a beta loop. If you like Kukuri designs, but you're looking for something a little different, the A-Klub is sure to impress.
Specifications for TOPS Knives A-Klub Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | TOPS Knives |
| Blade Length: | 12.38 in |
| Overall Length: | 17.88 in |
| Blade Material: | 1095 RC 56-58 Steel |
| Designer: | Amanda Kaye |
| Knife Application: | Survival |
| Included Accessories: | Sheath Included |
| Handle Material: | Green Canvas Micarta |
| Blade Finish: | Acid Rain |
| Handle Color: | Green |
| Sheath Material: | Black Kydex |
| Weight: | 23.8 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Additional Features: | Sheath Clip - Dangler |
| Country of Origin: | USA |
Features of TOPS Knives A-Klub Fixed Blade Knife
- Knife Type Fixed Blade
- Overall Length 17.88"
- Blade Length 12.38"
- Cutting Edge 12.13"
- Blade Thickness 0.250"
- Blade Steel 1095 RC 56-58
- Blade Finish Acid Rain
- Handle Material Green Canvas Micarta
- Knife Weight 23.8oz
- Weight w/ Sheath 33.0oz
- Sheath Included Yes
- Sheath Material Black Kydex
- Sheath Clip Dangler
- Designer Amanda Kaye
Package Contents:
- TOPS Knives A-Klub Fixed Blade Knife
Be the first to review this product
TOPS Knives A-Klub Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- TOPS Knives A-Klub Fixed Blade Knife, 12.38in, 1095 RC 56-58 Steel, Green Canvas Micarta Handle, AKLB-02 , MPN: AKLB-02 , UPC: 816411025620 , Code: TP2-KN1-TOPSKAKL-AKLB-02