






Tap Tap to Zoom
Unfortunately Underwater Kinetics Vizion Z3 3AAA eLED Waterproof Headlamp is not listed by CampSaver.You can also explore other items in the Camp & Hike, Lighting, Headlamps yourself to try and find the perfect replacement for you!
If you are looking for a compact and bright headlamp, then look no further than the Underwater Kinetics Vizion Z3 3AAA eLED Headlamp Flashlight. With 3 selectable beam patterns, and three brightness levels, these Headlamps from the illumination professionals at Underwater Kinetics are a great tool for almost any situation. Advanced Compound Path Optics (CPO) in the Underwater Kinetics Vizion Z3 Headlight focus the beam and are contained internally so that there are no lens parts to lose. And thanks to an all-weather design, the Underwater Kinetics Z3 Vizion Headlamp Flashlight can be taken almost anywhere. For an outstanding way to be sure you have a long lasting and reliable illumination source on your head, choose the Underwater Kinetics 210 Lumen Vizion Z3 Headlamp.![]()
| DIMENSIONS (L W H): | 3.00 in x 1.50 in x 1.80 in 7.62 cm x 3.81 cm x 4.57 cm |
| LIGHTS SUBCATEGORY: | Waterproof / Search and Rescue / Work Lights / Hands-Free Lights |
| BATTERY TYPE: | Alkaline Disposable |
| LAMP TYPE: | eLED |
| BATTERY DESCRIPTION: | 3AAA Alkaline |
| BURN TIME (ALKALINE): | 3.5 / 6.5 / 32 hrs (high/med/low) |
| LIGHT OUTPUT (ALKALINE): | 210 lm (high) / 110 lm (low) |
| WEIGHT: | 3.90 oz 110.56 g |
| SUBMERSION TEST DEPTH: | 3.00 m 300.00 cm |
Be the first to review this product