Tap Tap to Zoom
The Therm-a-Rest NeoAir XLite NXT Sleeping Pad, Solar Flare, Regular, 14010 Color: Solar Flare, Fabric/Material: 30D rip HT Nylon, Sleeping Pad Type: Air Pads, Sleeping Pad Size: Regular, Packed Size: 9x4.1 in, Length: 72 in, Thickness: 3 in, Application: Backpacking, Seasonal/Temperature Use: 4 Season, Condition: New, R Value Range: 4.5, Height: 3 in. is here at CampSaver with great discounts ! Please also check out more options for Therm-a-Rest NeoAir XLite NXT Sleeping Pad.
Purchase your new Therm-a-Rest NeoAir XLite NXT Sleeping Pad, Solar Flare, Regular, 14010 from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
With improved warmth and comfort, the NeoAir XLite NXT solidifies the legacy of its predecessor as the finest ultralight air sleeping pad for year-round backcountry adventures. By refining the way our cutting-edge construction technique, the Triangular Core Matrix, integrates with the warmth radiating ThermaCapture technology we reduced the noise by 83% from the previous model. At 3-inches thick, with a horizontal baffled structure, the XLite NXT delivers maximum comfort and support at a minimal weight and packed size. Weighing just 13 oz (370 g)in the Regular sizeand providing a 4-season ready 4.5 R-value, the XLite NXT is the most versatile ultralight sleeping pad on the market and ready to craft better nights under the stars wherever you end up.
Features:
Quiet Rest: Improved internal construction reduces noise by 83% compared to previous model.
Boosted Comfort: A 3-inch (7.6 cm) thick profile delivers premium backcountry comfort and extra room for better personal firmness adjustment.
Year-Round Warmth: ThermaCapture technology and Triangular Core Matrix construction radiate body heat and reduce convective heat loss to deliver a 4.5 R-value, good for year-round conditions.
High-Performing and Ultra-Packable: Industry-leading construction and premium low bulk materials allow the XLite NXT to pack down to about the size of a conventional 1L water bottle.
WingLock Valve: Delivers fast one-way inflation and rapid deflation without giving up the ability to easily purge air while you lay on it for comfort micro-adjustments.
Included Accessories:
Pump Sack
Stuff Sack
Repair Kit
| Color | Solar Flare |
| Fabric/Material | 30D rip HT Nylon |
| Sleeping Pad Type | Air Pads |
| Sleeping Pad Size | Regular |
| Packed Size | 9x4.1 in |
| Length | 72 in |
| Thickness | 3 in |
| Application | Backpacking |
| Seasonal/Temperature Use | 4 Season |
| Condition | New |
| R Value Range | 4.5 |
| Height | 3 in |