Tap Tap to Zoom
The Mountain Hardwear Ghost Whisperer/2 Jacket - Women's, Solar Pink, Large, 1874811650-SL Womens Clothing Size: Large, Chest/Body Size: 38.5 - 40 in, Sleeve Length: Long Sleeve, Center Back Length: 26 in, Apparel Fit: Regular, Gender: Female, Age Group: Adults, Color: Solar Pink, Apparel Application: Travel, Fabric/Material: Whisperer 10D x 10D Ripstop 100% Nylon, Weight: 6.9 oz, Pockets: Two Zippered Hand Pockets, Apparel Weight: Lightweight, Insulation: 800-fill RDS Cert/Fluorine Free, Lining Material: Recycled Nylon. is here at CampSaver with unbelievable prices ! Please also check out more options for Mountain Hardwear Ghost Whisperer 2 Jacket - Women's.
Purchase your new Mountain Hardwear Ghost Whisperer/2 Jacket - Women's, Solar Pink, Large, 1874811650-SL from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
A sustainable reimagining of the best-selling ultralight down hoody. Because a hoody is supposed to keep you warm (surprise - this one does!) but what about one that won't heat up the atmosphere? They think this flying space rock is pretty awesome, and because they want to keep Earth awesome, we made the Ghost Whisperer/2, which uses trash instead of making more. With completely recycled face and trim fabrics as well as responsibly sourced, RDS-certified down insulation, this layer brings the heat where it's supposed to.
Features:
Imported
Ultra-lightweight ripstop fabric
800-fill RDS-certified down insulation
First baffle at both cuffs is filled with synthetic insulation to prevent cuffs from wetting out
Two zippered hand pockets
Highly packable design stuffs into its own hand pocket with internal carabiner clip loop
Elastic binding on cuffs to seal in warmth
Drawcord hem adjustment
| Women's Clothing Size | Large |
| Chest/Body Size | 38.5 - 40 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Center Back Length | 26 in |
| Apparel Fit | Regular |
| Gender | Female |
| Age Group | Adults |
| Color | Solar Pink |
| Application | Travel |
| Fabric/Material | Whisperer 10D x 10D Ripstop 100% Nylon |
| Weight | 6.9 oz |
| Pockets | Two Zippered Hand Pockets |
| Apparel Weight | Lightweight |
| Insulation | 800-fill RDS Cert/Fluorine Free |
| Lining Material | Recycled Nylon |