Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Product Info for prAna Cozy Up Pant - Women's, Spiced Heather, Small, 1966911-200-S
The prAna Cozy Up Pant - Women's, Spiced Heather, Small, 1966911-200-S Womens Clothing Size: Small, Womens Waist Size: 27 - 28 in, Inseam Size: 28 in, Gender: Female, Age Group: Adults, Apparel Application: Casual, Outdoor, Apparel Fit: Standard, Pant Style: Jogger, Color: Spiced Heather, Fabric/Material: 55% Hemp, 25% Recycled Polyester, 20% TENCEL Lyocell, Pockets: Front Patch, Pant Rise: Mid Rise, Weight: 1 lb, Fire Resistant: No, Last Chance: Yes. is here at CampSaver with great deals Up to 70% Off! Please also check out more options for prAna Cozy Up Pant - Women's.
Purchase your new prAna Cozy Up Pant - Women's, Spiced Heather, Small, 1966911-200-S from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features:
Hemp/recycled polyester/TENCEL Lyocell blend fleece
Self-fabric weight: 320gsm
Natural odor reducing features
Fleece knit pant
Elastic waist with drawstring
Front patch pockets
Curved back yoke
Turnback elastic hem
Exterior prAna metal rivet branding
Size: S / Inseam: 28 in ( 71.12 cm )
Rise: 10 1/4in ( 26.1cm )
Mid Rise, Standard
Features of prAna Cozy Up Pant - Women's
- Natural odor reducing features
- Fleece knit pant
- Elastic waist with drawstring
- Front patch pockets
- Curved back yoke
- Turnback elastic hem
- UPF 50+
- Inseam: 28"
- Mid Rise, Standard
Package Contents:
- prAna Cozy Up Pant - Women's
Specifications for prAna Cozy Up Pant - Women's, Spiced Heather, Small, 1966911-200-S
| Women's Clothing Size | Small |
| Womens Waist Size | 27 - 28 in |
| Inseam Size | 28 in |
| Gender | Female |
| Age Group | Adults |
| Application | Casual, Outdoor |
| Apparel Fit | Standard |
| Pant Style | Jogger |
| Color | Spiced Heather |
| Fabric/Material | 55% Hemp, 25% Recycled Polyester, 20% TENCEL Lyocell |
| Pockets | Front Patch |
| Pant Rise | Mid Rise |
| Weight | 1 lb |
| Fire Resistant | No |
| Last Chance | Yes |