Tap Tap to Zoom
Product Info for Marmot Trestles 30 Sleeping Bag Synthetic, Regular, Left, Green Lichen/Greenland, 23520-4430-LZ
The Marmot Trestles 30 Sleeping Bag Synthetic, Regular, Left, Green Lichen/Greenland, 23520-4430-LZ Color: Green Lichen/Greenland, Sleeping Bag Size: Regular, Temperature Rating: 30, Bag Shape: Mummy, Zipper Type: Left, Lining Material: 100% Polyester Tafffeta DWR 2.2 oz/yd, Insulation: Spirafil, Insulation Weight: 21, Gender: Unisex, User Height: 6 ft 0 in (Regular);6 ft 6 in (Long), Shoulder Girth: 62 in, Foot Girth: 40in / 101.6cm, Hip Girth: 58in / 147.3cm, EN Lower Limit Rating: 33.4 F / 0.8 C, EN Comfort Rating: 42.3 F / 5.7 C, Weight: 3.2 lb, Age Group: Adults, Condition: New, Application: Backpacking, Camping, Fabric/Material: 100% Polyester, Warmth Rating: 30, Water Resistance Level: None, EN Rated: no, Length, Alpha: Long, Operation Temperature Range: 21 to 30 Fahrenheit, Weight Range: 3 - 3.9 lb. is here at CampSaver with great prices and discounts Up to 45% Off! Please also check out more options for Marmot Trestles 30 Sleeping Bag.
Purchase your new Marmot Trestles 30 Sleeping Bag Synthetic, Regular, Left, Green Lichen/Greenland, 23520-4430-LZ from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Marmot Trestles 30 Sleeping Bag -Synthetic-
- Fold-Down Second Zipper Provides added Ventilation and Easy Access, Main Zipper Anti-Snag Slider reduces Snagging
- Anatomically 3D Footbox increases the insulation and room for your feet, for more Warmth and Comfort
- Spirafil High Loft Insulation for Maximum warmth and durability
- EN Tested
- Combination Wave Construction Top provides Maximum Loft and Warmth, Blanket Construction Bottom for the best warmth and comfort under body
- Full Length Locking YKK Two Way Zipper
- 3D Hood Construction
- Stash Pocket
- Draw Cords
- Snagless Insulated Draft Tube
- Two Hang Loops
- Compression Stuff Sack
Package Contents:
- Marmot Trestles 30 Sleeping Bag (Synthetic)
Specifications for Marmot Trestles 30 Sleeping Bag Synthetic, Regular, Left, Green Lichen/Greenland, 23520-4430-LZ
| Color | Green Lichen/Greenland |
| Bag Size | Regular |
| Temperature Rating | 30 |
| Bag Shape | Mummy |
| Zipper Type | Left |
| Lining Material | 100% Polyester Tafffeta DWR 2.2 oz/yd |
| Insulation | Spirafil |
| Insulation Weight | 21 |
| Gender | Unisex |
| User Height | 6 ft 0 in (Regular);6 ft 6 in (Long) |
| Shoulder Girth | 62 in |
| Foot Girth | 40in / 101.6cm |
| Hip Girth | 58in / 147.3cm |
| EN Lower Limit Rating | 33.4 F / 0.8 C |
| EN Comfort Rating | 42.3 F / 5.7 C |
| Weight | 3.2 lb |
| Age Group | Adults |
| Condition | New |
| Application | Backpacking, Camping |
| Fabric/Material | 100% Polyester |
| Warmth Rating | 30 |
| Water Resistance Level | None |
| EN Rated | no |
| Length, Alpha | Long |
| Operation Temperature Range | 21 to 30 Fahrenheit |
| Weight Range | 3 - 3.9 lb |