Tap Tap to Zoom
Outlet Product
Product Info for Outdoor Research Ferrosi Pants - Men's, Solid Black, 34, 32 Inseam, 2876411677-34
The Outdoor Research Ferrosi Pants - Men's, Solid Black, 34, 32 Inseam, 2876411677-34 Mens Waist Size: 34 in, Inseam Size: 32 in, Gender: Male, Age Group: Adults, Apparel Application: Casual, Apparel Fit: Stretch Fit, Pant Style: Soft Shell Pant, Color: Solid Black, Fabric/Material: 86% ripstop, 14% spandex, stretch-woven, Weight: 13.1 oz, Fastener/Closure Type: Button, Apparel Weight: Lightweight, Number of Pockets: 3. is here at CampSaver with unbelievable prices Up to 46% Off! Please also check out more options for Outdoor Research Ferrosi Pants- Men's.
Purchase your new Outdoor Research Ferrosi Pants - Men's, Solid Black, 34, 32 Inseam, 2876411677-34 from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Ferrosi Pants are made with our iconic Ferrosi fabrics, delivering stretchy, quick-drying, breathable comfort for active or casual use.
Features:
Back Left Drop-In Pocket
Back Right Zip Pocket
Bonded Belt Loops
Brushed Tricot-Lined Waistband
Drawcord Cuff Adjustments
Drop-In Hand Pockets
Harness-Compatible Waist
Internal Drawcord Waist
Metal Shank Button Closure
Right Hip Security Zip Pocket
Zip-Off Legs to 10 Short
Features of Outdoor Research Ferrosi Pants- Men's
- Water Resistant
- Wind Resistant
- Breathable
- Lightweight
- Quick-Drying
- Movement-Mirroring Stretch
- Abrasion-Resistant
- UPF 50+
- Harness-Compatible Waist
- Metal Shank Button Closure
- Brushed Tricot-Lined Waistband
- Internal Drawcord Waist
- Bonded belt loops
- Drop-In Hand Pockets
- Right Hip Security Zip Mesh Pocket
- Back Right Zip Pocket
- Back Left Drop-In Pocket
- Articulated Knees
- Drawcord Cuff Adjustments
Package Contents:
- Outdoor Research Ferrosi Pants- Men's
Specifications for Outdoor Research Ferrosi Pants - Men's, Solid Black, 34, 32 Inseam, 2876411677-34
| Mens Waist Size | 34 in |
| Inseam Size | 32 in |
| Gender | Male |
| Age Group | Adults |
| Application | Casual |
| Apparel Fit | Stretch Fit |
| Pant Style | Soft Shell Pant |
| Color | Solid Black |
| Fabric/Material | 86% ripstop, 14% spandex, stretch-woven |
| Weight | 13.1 oz |
| Fastener/Closure Type | Button |
| Apparel Weight | Lightweight |
| Number of Pockets | 3 |