Tap Tap to Zoom
Product Info for Outdoor Research Ferrosi Pants - Men's, 30in Inseam, Dark Navy, 34, 2876422289323
The Outdoor Research Ferrosi Pants - Men's, 30in Inseam, Dark Navy, 34, 2876422289323 Mens Waist Size: 34 in, Inseam Size: 30 in, Gender: Male, Age Group: Adults, Apparel Application: Casual, Apparel Fit: Stretch Fit, Pant Style: Soft Shell Pant, Color: Dark Navy, Fabric/Material: 86% ripstop, 14% spandex, stretch-woven, Weight: 13.1 oz, Fastener/Closure Type: Button, Apparel Weight: Lightweight, Number of Pockets: 3. is here at CampSaver with great deals Up to 46% Off! Please also check out more options for Outdoor Research Ferrosi Pants- Men's.
Purchase your new Outdoor Research Ferrosi Pants - Men's, 30in Inseam, Dark Navy, 34, 2876422289323 from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Ferrosi Pants are built with our legendary lightweight, breathable, and durable Ferrosi materials, performance-focused for trail and travel.
Features:
Water Resistant
Wind Resistant
Breathable
Lightweight
Quick-Drying
Movement-Mirroring Stretch
Abrasion-Resistant
UPF 50+
Harness-Compatible Waist
Metal Shank Button Closure
Brushed Tricot-Lined Waistband
Internal Drawcord Waist
Bonded belt loops
Drop-In Hand Pockets
Right Hip Security Zip Mesh Pocket
Back Right Zip Pocket
Back Left Drop-In Pocket
Articulated Knees
Drawcord Cuff Adjustments
Features of Outdoor Research Ferrosi Pants- Men's
- Water Resistant
- Wind Resistant
- Breathable
- Lightweight
- Quick-Drying
- Movement-Mirroring Stretch
- Abrasion-Resistant
- UPF 50+
- Harness-Compatible Waist
- Metal Shank Button Closure
- Brushed Tricot-Lined Waistband
- Internal Drawcord Waist
- Bonded belt loops
- Drop-In Hand Pockets
- Right Hip Security Zip Mesh Pocket
- Back Right Zip Pocket
- Back Left Drop-In Pocket
- Articulated Knees
- Drawcord Cuff Adjustments
Package Contents:
- Outdoor Research Ferrosi Pants- Men's
Specifications for Outdoor Research Ferrosi Pants - Men's, 30in Inseam, Dark Navy, 34, 2876422289323
| Mens Waist Size | 34 in |
| Inseam Size | 30 in |
| Gender | Male |
| Age Group | Adults |
| Application | Casual |
| Apparel Fit | Stretch Fit |
| Pant Style | Soft Shell Pant |
| Color | Dark Navy |
| Fabric/Material | 86% ripstop, 14% spandex, stretch-woven |
| Weight | 13.1 oz |
| Fastener/Closure Type | Button |
| Apparel Weight | Lightweight |
| Number of Pockets | 3 |