Tap Tap to Zoom
Product Info for Outdoor Research Ferrosi Transit Pants - Men's, 32in Inseam, Black, 35, 3002510001324
The Outdoor Research Ferrosi Transit Pants - Men's, 32in Inseam, Black, 35, 3002510001324 Mens Clothing Size: 35 US, Mens Waist Size: 36 in, Inseam Size: 32 in, Gender: Male, Age Group: Adults, Apparel Application: Outdoor, Apparel Fit: Trim, Color: Black, Fabric/Material: 46% Recycled Nylon, 40% Nylon, 14% Spandex, Weight: 10.9 oz, Last Chance: Yes. is here at CampSaver with great prices and discounts Up to 45% Off! Please also check out more options for Outdoor Research Ferrosi Transit 30 in Pants - Men's.
Purchase your new Outdoor Research Ferrosi Transit Pants - Men's, 32in Inseam, Black, 35, 3002510001324 from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Outdoor Research Ferrosi Transit 30-32in Inseam Pants - Men's
- 5-Pocket Styling
- Metal Shank Button Closure
- Bonded Belt Loops
- Drop-In Hand Pockets
- Back Drop-In Pockets
- Back Right Hidden Zip Pocket
- Tapered Calf
- Reflective Hit Inside Outer Hem
- Water Resistant
- Wind Resistant
- Breathable
- Lightweight
- Quick-Drying
- Movement-Mirroring Stretch
- Abrasion-Resistant
- UPF 50+
Package Contents:
- Outdoor Research Ferrosi Transit 30 in Pants - Men's
Specifications for Outdoor Research Ferrosi Transit Pants - Men's, 32in Inseam, Black, 35, 3002510001324
| Men's Clothing Size | 35 US |
| Mens Waist Size | 36 in |
| Inseam Size | 32 in |
| Gender | Male |
| Age Group | Adults |
| Application | Outdoor |
| Apparel Fit | Trim |
| Color | Black |
| Fabric/Material | 46% Recycled Nylon, 40% Nylon, 14% Spandex |
| Weight | 10.9 oz |
| Last Chance | Yes |