Tap Tap to Zoom
Product Info for Exped Ultra Pillow, Greygoose, Medium, 7640277840270
The Exped Ultra Pillow, Greygoose, Medium, 7640277840270 Application: Camping, Sleeping, Color: Greygoose, Length: 15 in, Width: 10.6 in, Package Type: Box, Height: 3.9 in, Size: Medium, Age Group: Adults, Fabric/Material: 20D Recycled Stretch Polyester, Weight: 1.8 oz. is here at CampSaver with great discounts Up to $2.46 Off! Please also check out more options for Exped Ultra Pillow.
Purchase your new Exped Ultra Pillow, Greygoose, Medium, 7640277840270 from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The ultimate lightweight air pillow.The EXPED Ultra Pillow is a premium, ergonomic pillow in an all new ultra light, recycled 20 D stretch fabric. The pillow's anatomic shape holds the head firmly in place while the low-profile FlatValve allows for easy inflation and deflation that won't disturb a good nights sleep. It is the perfect pillow for fast and light adventures where comfort is also a priority.
Features:
Comfortable recycled 20 D stretch fabric
Ultra light and ultra compact air pillow
Combo valve with one-way flap and deflation pin
Anatomically shaped and height adjustable
Fabric eyelets allow attachment to a mat
Included Accessories:
Stuff Sack
Features of Exped Ultra Pillow
- Fabric eyelets and included pillow cord secure your pillow to your sleeping mat
- Ergonomic Shape- Pillow is anatomically-shaped to maximize sleeping comfort
- Lightweight and compact- Weighs just 1.8 ounces and packs down incredibly small, fitting into any backpack or luggage case
- Combo FlatValve- Combo inflate/deflate FlatValve with one-way flapper and deflation pin is durable and intuitive to use
Package Contents:
- Exped Ultra Pillow
- Removable cord
- Stuff sack
Specifications for Exped Ultra Pillow, Greygoose, Medium, 7640277840270
| Application | Camping, Sleeping |
| Color | Greygoose |
| Length | 15 in |
| Width | 10.6 in |
| Package Type | Box |
| Height | 3.9 in |
| Size | Medium |
| Age Group | Adults |
| Fabric/Material | 20D Recycled Stretch Polyester |
| Weight | 1.8 oz |