Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Product Info for Open Box, Dealer Demo, Exped MultiMat Sleeping Pad, Sand, Triple, 7640277842953
The Open Box, Dealer Demo, Exped MultiMat Sleeping Pad, Sand, Triple, 7640277842953 Color: Sand, Fabric/Material: Closed Cell EVA Foam/Density 50 kg/m3/40 D Ripstop Nylon/DWR Free, Thickness: 0.1 in, Dimensions: 21.7 x 21.7 in, Application: Outdoor, Additional Features: 3-Person, Condition: Open Box, Dealer DMO, Weight: 27 oz, Bag Shape: Rectangular, Condition Quality: Like New, Reason: Open Box. is here at CampSaver with fantastic discounts Up to $12.49 Off! Please also check out more options for Exped MultiMat Sleeping Pad.
Purchase your new Open Box, Dealer Demo, Exped MultiMat Sleeping Pad, Sand, Triple, 7640277842953 from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The MultiMat is probably the most versatile EXPED mat. It serves as a summer sleeping mat, protective pad or tent rug, as well as for picnics, as a dog blanket or shade canopy.
This mat is made of a 3mm thick, tough and recycled top fabric and a slip-reduction floor material. It is very lightweight and the two sewn elastic bands allow it to be rolled up quickly and compactly.
The MultiMat works perfect as a moisture and insulative barrier on wet and cold ground. Snaps along the edges allow you to connect two or more MultiMats.
Features:
Versatile mat and tarp in one
Recycled top fabric, slip-reduction floor fabric
Modular and connectable
Features of Exped MultiMat Sleeping Pad
- Versatile mat and tarp in one
- Comfortable face fabric
- Modular and connectable
Package Contents:
- Exped MultiMat Sleeping Pad
Specifications for Open Box, Dealer Demo, Exped MultiMat Sleeping Pad, Sand, Triple, 7640277842953
| Color | Sand |
| Fabric/Material | Closed Cell EVA Foam/Density 50 kg/m3/40 D Ripstop Nylon/DWR Free |
| Thickness | 0.1 in |
| Dimensions | 21.7 x 21.7 in |
| Application | Outdoor |
| Additional Features | 3-Person |
| Condition | Open Box, Dealer DMO |
| Weight | 27 oz |
| Bag Shape | Rectangular |
| Condition Details | Open Box |
| Condition Quality | Like New |