Tap Tap to Zoom
Product Info for Exped Deepsleep -5C 20F Sleeping Bag, Left, Burgundy, Long Wide, 7640277846302
The Exped Deepsleep -5C 20F Sleeping Bag, Left, Burgundy, Long Wide, 7640277846302 Color: Burgundy, Sleeping Bag Size: Long Wide, Zipper Type: Left, Lining Material: Polyester, Insulation: Synthetic, Gender: Unisex, User Height: 76.8 in, Shoulder Girth: 65.4 in, Foot Girth: 39, EN Lower Limit Rating: -6 C / 21 F, EN Comfort Rating: 0 C / 32 F, Weight: 70.5 oz, Age Group: Adults, Application: Camping, Fabric/Material: Recycled Polyester, Length: 85.8 in, Pack Volume: 12 liters, Pockets: Yes. is here at CampSaver with fantastic deals Up to 19% Off! Please also check out more options for Exped Deepsleep -5C 20F Sleeping Bag.
Purchase your new Exped Deepsleep -5C 20F Sleeping Bag, Left, Burgundy, Long Wide, 7640277846302 from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The DeepSleep 20F sleeping bag is a compact and feature rich all-season sleeping bag ideal for colder conditions. DeepSleep strikes the perfect balance between performance and value with features commonly found in more premium sleeping bags, such as 100% recycled polyester that performs well even in damp conditions, a 3D foot box with a compartment for clothes or a heated water bottle, and an included compression stuff sack.
Eco-friendliness is also a driving factor behind this bag. The DeepSleep sleeping bag line is designed using monomaterials, meaning the whole bagfrom the outer shell to the inner lineris made from the same material, thus making the product easier to recycle, reducing waste, and conserving resources.
Features:
Made entirely from 100% recycled polyester, making all materials and components easier to recycle and repurpose at end-of-life
High-performance synthetic filling insulates well even in damp conditions
Adjustable drawstring hood and draft collar reduce heat loss and keep you warm at night
3D footbox with compartment for hand warmers, clothing, or a heated water bottle keeps feet warm
Internal chest pocket for keeps small items like your phone or a headlamp close-by
Included compression stuff sack cinches vertically to reduce packed size while out on a trip (not meant for long-term storage)
Included Accessories:
Compression stuff sack
Sling storage bag
Features of Exped Deepsleep -5C 20F Sleeping Bag
- Made entirely from 100% recycled polyester, making all materials and components easier to recycle and repurpose at end-of-life
- High-performance synthetic filling insulates well even in damp conditions
- Adjustable drawstring hood and draft collar reduce heat loss and keep you warm at night
- 3D footbox with compartment for hand warmers, clothing, or a heated water bottle keeps feet warm
- Internal chest pocket for keeps small items like your phone or a headlamp close-by
- Included compression stuff sack cinches vertically to reduce packed size while out on a trip (not meant for long-term storage)
Package Contents:
- Exped Deepsleep -5C 20F Sleeping Bag
- Compression stuff sack
- Sling storage bag
Specifications for Exped Deepsleep -5C 20F Sleeping Bag, Left, Burgundy, Long Wide, 7640277846302
| Color | Burgundy |
| Bag Size | Long Wide |
| Zipper Type | Left |
| Lining Material | Polyester |
| Insulation | Synthetic |
| Gender | Unisex |
| User Height | 76.8 in |
| Shoulder Girth | 65.4 in |
| Foot Girth | 39 |
| EN Lower Limit Rating | -6 C / 21 F |
| EN Comfort Rating | 0 C / 32 F |
| Weight | 70.5 oz |
| Age Group | Adults |
| Application | Camping |
| Fabric/Material | Recycled Polyester |
| Length | 85.8 in |
| Pack Volume | 12 liters |
| Pockets | Yes |