Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Product Info for Open Box, Dealer Demo, Exped Trekking Lite +15F Sleeping Bag, Mw Left, 7640445458160
The Open Box, Dealer Demo, Exped Trekking Lite +15F Sleeping Bag, Mw Left, 7640445458160 Color: Blue, Sleeping Bag Size: Medium Wide, Temperature Rating: 15 Fahrenheit, Bag Shape: Mummy, Zipper Type: Left, Lining Material: 30D Nylon/Oeko-Tex, Insulation: Down, Gender: Unisex, Packed Size: 10.2x6.7x6.3 in, Weight: 45.5 oz, Age Group: Adults, Condition: Open Box, Dealer DMO, Height: 80.7 in, Application: Outdoor, Fabric/Material: 20D Ripstop Nylon/Oeko-Tex, Warmth Rating: 15, Condition Quality: Like New, Reason: Open Box. is here at CampSaver with fantastic deals Up to 36% Off! Please also check out more options for Exped Trekking Lite +15F Sleeping Bags.
Purchase your new Open Box, Dealer Demo, Exped Trekking Lite +15F Sleeping Bag, Mw Left, 7640445458160 from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Universal lightweights for worldwide use.The Trekkinglite 10C (15F) sleeping bag keeps you reliably warm on all your trekking tours. It is an ideal 3-season sleeping bag for those who need a little more insulation reserve. Equipped with efficient proportional differential cut and excellent warmth-to-weight ratio. The 3D footbox provides the best insulation. The hood is cut wider and will not constrict the sleeper, but still works perfectly when needed.
Features:
Optimized fit provides better insulating performance
Tuck-stitch seam technology for enhanced durability and moisture protection
Beefy draft collar
Newly developed anti-snag zipper webbing
3D footbox with 11 individual down-filled baffles
Differential cut and shoulder width adapted / bag size
Left zip
Included Accessories:
Storage Bag and Stuff Sack
Features of Exped Trekking Lite +15F Sleeping Bag
- Optimized fit provides better insulating performance
- Tuck-stitch seam technology for enhanced durability and moisture protection
- Beefy draft collar
- Newly developed anti-snag zipper webbing
- 3D footbox with 11 individual down-filled baffles
- Differential cut and shoulder width adapted / bag size
- Left zip
Package Contents:
- Exped Trekking Lite +15F Sleeping Bag
- Storage Bag and Stuff Sack
Specifications for Open Box, Dealer Demo, Exped Trekking Lite +15F Sleeping Bag, Mw Left, 7640445458160
| Color | Blue |
| Bag Size | Medium Wide |
| Temperature Rating | 15 Fahrenheit |
| Bag Shape | Mummy |
| Zipper Type | Left |
| Lining Material | 30D Nylon/Oeko-Tex |
| Insulation | Down |
| Gender | Unisex |
| Packed Size | 10.2x6.7x6.3 in |
| Weight | 45.5 oz |
| Age Group | Adults |
| Condition | Open Box, Dealer DMO |
| Height | 80.7 in |
| Application | Outdoor |
| Fabric/Material | 20D Ripstop Nylon/Oeko-Tex |
| Warmth Rating | 15 |
| Condition Details | Open Box |
| Condition Quality | Like New |