Tap Tap to Zoom
The Petzl Aquila Harness, Black, Large, C037BA02 Color: Black, Fabric/Material: Nylon/Polyester/EVA/Polyurethane/Aluminum/High-tenacity Polyethylene, Harness Class: Class II - Seat Harness, Size: Large, Mens Waist Size: 84 - 92 cm, Leg Opening: 55 - 65 cm, Application: Climbing, Gender: Unisex, Weight: 435 g, Condition: New, Age Group: Adults. is here at CampSaver with unbelievable prices and discounts ! Please also check out more options for Petzl Aquila Harness.
Purchase your new Petzl Aquila Harness, Black, Large, C037BA02 from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
A necessity for climbers who insist on a harness that provides more support and better performance! The AQUILA is a harness for single pitch, multi-pitch, and trad climbing. The wide, comfortable waistbelt is ideal for all body types and adjustable leg loops adapt to clothing for climbing in any season. With a slim and lightweight design, it gives you great freedom of movement and remains comfortable while hanging. Five large gear loops make it versatile and ideal for your excursions that require a lot of gear. The reinforced tie-in points help provide lasting resistance to rope friction.
Features:
Maximum support while hanging: Wide and comfortable waistbelt ideal for larger body types and better pressure distribution; Waistbelt and leg loops have smooth-seamed edges for increased comfort; Leg loops adjustable with DOUBLEBACK HD buckles, to adapt to different body types and to seasonal clothing; Flexible leg loop bridge for maximum comfort when climbing; FUSEFRAME Technology construction with closed-cell thermoformed foam for consistent comfort throughout the lifespan of the harness; Breathable, moisture-wicking interior fabric
Carries and organizes a large quantity of gear: Two very large rigid gear loops in front for carrying a large amount of gear and to easily clip and unclip carabiners; Two rear gear loops are flexible, angled to bring gear to the front, and comfortable when carrying a backpack; One large, center rear gear loop for racking gear used at belay stations or other accessories; Rear accessory loop for chalk bag, shoes, quick link, trail line, or other gear; Compatible with CARITOOL EVO tool holders for racking ice screws
Enhanced durability: Reinforced HMPE (high-modulus polyethylene) tie-in points for improved resistance to wear from rope friction; Durable, abrasion-resistant exterior fabric
| Color | Black |
| Fabric/Material | Nylon/Polyester/EVA/Polyurethane/Aluminum/High-tenacity Polyethylene |
| Harness Class | Class II - Seat Harness |
| Size | Large |
| Mens Waist Size | 84 - 92 cm |
| Leg Opening | 55 - 65 cm |
| Application | Climbing |
| Gender | Unisex |
| Weight | 435 g |
| Condition | New |
| Age Group | Adults |