Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Product Info for Open Box, Dealer Demo, Big Agnes Mica Basin Camp Chair, Black, One Size, FMBCCB25
The Open Box, Dealer Demo, Big Agnes Mica Basin Camp Chair, Black, One Size, FMBCCB25 Color: Black New, Size: One Size, Width: 22 in, Height: 16 in, Weight: 2 oz, Condition: Open Box, Dealer DMO, Application: Camping, Age Group: Adults, Body Material: Nylon, Polyester Ripstop, Capacity: 300 lb, Condition Quality: Like New, Depth/Thickness: 19.5 in, Dimensions: 22x19.5x29 in, Gender: Unisex, Internal Height: 29 in, Packed Size: 3.5x4.5x17.5 in, Reason: Open Box. is here at CampSaver with unbelievable prices ! Please also check out more options for Big Agnes Mica Basin Camp Chair.
Purchase your new Open Box, Dealer Demo, Big Agnes Mica Basin Camp Chair, Black, One Size, FMBCCB25 from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Big Agnes Mica Basin Camp Chair
- Lightweight compact backpacking chair
- Limited edition Greenback Trout, Brown Trout, and Wood prints pay tribute to the colorful ecosystems by giving back a portion of sale proceeds from these furniture models to the Yampa River Fund (Greenback and Brown Trout prints) and the National Forest Foundation (Wood print)
- Patented hub-less frames for smaller pack size
- Color-coded shock-cord architecture for simple setup and breakdown
- Self-equalizing center pole levels chair on uneven ground
- Patented frame construction
- Enhanced comfort through pre-bent poles that create a wider, more stable seat
Package Contents:
- Big Agnes Mica Basin Camp Chair
- Carry bag
Specifications for Open Box, Dealer Demo, Big Agnes Mica Basin Camp Chair, Black, One Size, FMBCCB25
| Color | Black New |
| Size | One Size |
| Width | 22 in |
| Height | 16 in |
| Weight | 2 oz |
| Condition | Open Box, Dealer DMO |
| Application | Camping |
| Age Group | Adults |
| Body Material | Nylon, Polyester Ripstop |
| Capacity | 300 lb |
| Condition Details | Open Box |
| Condition Quality | Like New |
| Depth/Thickness | 19.5 in |
| Dimensions | 22x19.5x29 in |
| Gender | Unisex |
| Internal Height | 29 in |
| Packed Size | 3.5x4.5x17.5 in |