Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Product Info for Marmot Tungsten Tent - 1 Person, Solar/Red Sun, 1-Person, 195115053369
The Marmot Tungsten Tent - 1 Person, Solar/Red Sun, 1-Person, 195115053369 Packed Size: 18.1 x 5.5 in, Minimum Weight: 3 lb, Weight: 3.5 lb, Weight Range: 3 - 3.9 lb, Tent Type: Backpacking, Tents and Shelters Application: Camping, Application: Backpacking, Camping, Sleep Capacity: 1-Person, Color: Solar/Red Sun, Fabric/Material: 100% Polyester, Body Material: 40d 100% Polyester No-See-Um Mesh F/R 68d 100% Polyester Taffeta F/R, Floor Material: 68d Polyester Taffeta 190T 2000mm F/R, Rain Fly Material: 68d Polyester Taffeta 190T 1800mm F/R, Age Group: Adults, Max Length: 84 in, Max Width: 36 in, Internal Height: 38 in, Seasonal/Temperature Use: 3 Season, Tent Footprint: Not Included, Tent Poles: 2 / DAC Press-Fit 8.5mm, Vestibule Area: 8.75 sq ft / 0.841 sq m, Floor Area: 21 sq ft / 1.95 sq m, Doors: 1. is here at CampSaver with great deals Up to 31% Off! Please also check out more options for Marmot Tungsten Tent - 1 Person.
Purchase your new Marmot Tungsten Tent - 1 Person, Solar/Red Sun, 1-Person, 195115053369 from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Durable. Roomy. Meet the Tungsten 2-Person Tent. With color-coded clips and poles that snap together, this tent sets up fast so you'll be ready to head out in no time. Double doors make it easy to move gear in and out, and two big vestibules means lots of room for storage.
Features:
Two D-shaped doors plus two vestibules for gear storage; freestanding design
Seam-taped, full-coverage fly for rain protection; Seam-taped, catenary-cut floor helps keep water out
Color-coded, easy-pitch clips, poles, and fly make it easy to put up the tent quickly
Lampshade pocket securely holds your headlamp to provide ambient light; interior pockets
Solution-dyed fabric reduces water consumption during manufacturing and resists UV fading
Footprint included
Features of Marmot Tungsten Tent - 1 Person
- Freestanding design
- Seam-taped, full-coverage fly for rain protection; seam-taped, catenary-cut floor helps keep water out
- Shorter folded pole length fits into pack for bikepacking or kayak trips
- Lampshade pocket securely holds your headlamp to provide ambient light; interior pockets
- Solution-dyed fabric reduces water consumption during manufacturing; resists UV fading
Package Contents:
- Marmot Tungsten Tent - 1 Person
- Footprint
Specifications for Marmot Tungsten Tent - 1 Person, Solar/Red Sun, 1-Person, 195115053369
| Packed Size | 18.1 x 5.5 in |
| Minimum Weight | 3 lb |
| Weight | 3.5 lb |
| Weight Range | 3 - 3.9 lb |
| Tent Type | Backpacking |
| Application | Camping |
| Application | Backpacking, Camping |
| Sleep Capacity | 1-Person |
| Color | Solar/Red Sun |
| Fabric/Material | 100% Polyester |
| Body Material | 40d 100% Polyester No-See-Um Mesh F/R 68d 100% Polyester Taffeta F/R |
| Floor Material | 68d Polyester Taffeta 190T 2000mm F/R |
| Rain Fly Material | 68d Polyester Taffeta 190T 1800mm F/R |
| Age Group | Adults |
| Max Length | 84 in |
| Max Width | 36 in |
| Internal Height | 38 in |
| Seasonal/Temperature Use | 3 Season |
| Tent Footprint | Not Included |
| Tent Poles | 2 / DAC Press-Fit 8.5mm |
| Vestibule Area | 8.75 sq ft / 0.841 sq m |
| Floor Area | 21 sq ft / 1.95 sq m |
| Doors | 1 |