Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Product Info for Marmot PreCip Eco Jacket - Women's, Black, Medium, 195115268534
The Marmot PreCip Eco Jacket - Women's, Black, Medium, 195115268534 Womens Clothing Size: Medium, Length, Alpha: Regular, Sleeve Length: Long, Center Back Length: 28.5 in, Fit: Regular, Apparel Fit: Regular, Gender: Female, Age Group: Adults, Color: Black, Apparel Application: Outdoor, Rain, Fabric/Material: NanoPro Eco 100% Recycled Nylon Ripstop 2.4 oz/yd, Weight: 255 g, 9 oz, Jacket Style: Lightweight Softshell, Pockets: Yes, Insulation: Polyester, Reflective/High Visible: No, Lining Material: Recycled Polyester. is here at CampSaver with fantastic deals Up to 64% Off! Please also check out more options for Marmot PreCip Eco Jacket - Women's, Extra Small - Medium.
Purchase your new Marmot PreCip Eco Jacket - Women's, Black, Medium, 195115268534 from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
On the 20th anniversary of our best-selling PreCip Rain Jacket, meet the environmentally conscious and high-performing next generation: the lightweight Women's PreCip Eco Rain Jacket. The waterproof/breathable, PFC-free Marmot NanoPro recycled nylon face fabric lasts longer than ever, thanks to the advanced technology of our microporous coating. Sturdier, more durable than ever, and with a patented dry-touch finish, this packable water-repelling jacket that stuffs into its own pocket will become an everyday piece that you can feel good in and about. It's topped off with an updated fit and the same fully functional features you love, like a stowable hood, adjustable hem, and heat-releasing PitZips. The DriClime-lined chin guard wicks away moisture to help prevent chafing.
Features:
Marmot NanoPro Waterproof/Breathable Fabric
100% Seam Taped
Attached Adjustable Hood that Rolls Into Collar
DriClime Lined Chin Guard
PitZips
Zippered Hand Pockets
Stuffs Into Own Pocket
Adjustable Velcro Cuffs
Elastic Drawcord Hem
Angel-Wing Movement
Features of Marmot PreCip Eco Jacket - Women's, Extra Small - Medium:
- Marmot NanoPro Waterproof/Breathable Fabric
- 100% Seam Taped
- Attached Adjustable Hood that Rolls Into Collar
- DriClime Lined Chin Guard
- PitZips
- Zippered Hand Pockets
- Stuffs Into Own Pocket
- Adjustable Velcro Cuffs
- Elastic Drawcord Hem
- Angel-Wing Movement
Package Contents:
- Marmot PreCip Eco Jacket - Women's, Extra Small - Medium
Specifications for Marmot PreCip Eco Jacket - Women's, Black, Medium, 195115268534
| Women's Clothing Size | Medium |
| Length, Alpha | Regular |
| Sleeve Length | Long |
| Center Back Length | 28.5 in |
| Fit | Regular |
| Apparel Fit | Regular |
| Gender | Female |
| Age Group | Adults |
| Color | Black |
| Application | Outdoor, Rain |
| Fabric/Material | NanoPro Eco 100% Recycled Nylon Ripstop 2.4 oz/yd |
| Weight | 9 oz, 255 g |
| Jacket Style | Lightweight Softshell |
| Pockets | Yes |
| Insulation | Polyester |
| Reflective/High Visible | No |
| Lining Material | Recycled Polyester |