Tap Tap to Zoom
Product Info for Marmot PreCip Eco Jacket - Women's, Steel Onyx, XS, M15866-1515XS
The Marmot PreCip Eco Jacket - Women's, Steel Onyx, XS, M15866-1515XS Womens Clothing Size: Extra Small, Length, Alpha: Regular, Sleeve Length: Long, Center Back Length: 28.5 in, Fit: Regular, Apparel Fit: Regular, Gender: Female, Age Group: Adults, Color: Steel Onyx, Apparel Application: Outdoor, Rain, Fabric/Material: NanoPro Eco 100% Recycled Nylon Ripstop 2.4 oz/yd, Weight: 255 g, 9 oz, Jacket Style: Lightweight Softshell, Pockets: Yes, Insulation: Polyester, Reflective/High Visible: No, Lining Material: Recycled Polyester. is here at CampSaver with great deals Up to 64% Off! Please also check out more options for Marmot PreCip Eco Jacket - Women's, Extra Small - Medium.
Purchase your new Marmot PreCip Eco Jacket - Women's, Steel Onyx, XS, M15866-1515XS from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Marmot PreCip Eco Jacket - Women's, Extra Small - Medium:
- Marmot NanoPro Waterproof/Breathable Fabric
- 100% Seam Taped
- Attached Adjustable Hood that Rolls Into Collar
- DriClime Lined Chin Guard
- PitZips
- Zippered Hand Pockets
- Stuffs Into Own Pocket
- Adjustable Velcro Cuffs
- Elastic Drawcord Hem
- Angel-Wing Movement
Package Contents:
- Marmot PreCip Eco Jacket - Women's, Extra Small - Medium
Specifications for Marmot PreCip Eco Jacket - Women's, Steel Onyx, XS, M15866-1515XS
| Women's Clothing Size | Extra Small |
| Length, Alpha | Regular |
| Sleeve Length | Long |
| Center Back Length | 28.5 in |
| Fit | Regular |
| Apparel Fit | Regular |
| Gender | Female |
| Age Group | Adults |
| Color | Steel Onyx |
| Application | Outdoor, Rain |
| Fabric/Material | NanoPro Eco 100% Recycled Nylon Ripstop 2.4 oz/yd |
| Weight | 9 oz, 255 g |
| Jacket Style | Lightweight Softshell |
| Pockets | Yes |
| Insulation | Polyester |
| Reflective/High Visible | No |
| Lining Material | Recycled Polyester |