Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Product Info for Marmot PreCip Eco Jacket - Women's, Arctic Navy, XL, M15866-2975XL
The Marmot PreCip Eco Jacket - Women's, Arctic Navy, XL, M15866-2975XL Womens Clothing Size: Extra Large, Length, Alpha: Regular, Sleeve Length: Long, Center Back Length: 28.5 in, Fit: Regular, Gender: Female, Color: Arctic Navy, Fabric/Material: NanoPro Eco 100% Recycled Nylon Ripstop 2.4 oz/yd, Weight: 255 g, 9 oz, Jacket Style: Lightweight Softshell, Pockets: Yes, Insulation: Polyester, Reflective/High Visible: No, Lining Material: Recycled Polyester. is here at CampSaver with great prices and discounts Up to 53% Off! Please also check out more options for Marmot PreCip Eco Jacket - Women's.
Purchase your new Marmot PreCip Eco Jacket - Women's, Arctic Navy, XL, M15866-2975XL from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Marmot PreCip Eco Jacket - Women's:
- Marmot NanoPro Waterproof/Breathable Fabric
- 100% Seam Taped
- Attached Adjustable Hood that Rolls Into Collar
- DriClime Lined Chin Guard
- PitZips
- Zippered Hand Pockets
- Stuffs Into Own Pocket
- Adjustable Velcro Cuffs
- Elastic Drawcord Hem
- Angel-Wing Movement
- Extra Small - Medium Sizes
Package Contents:
- Marmot PreCip Eco Jacket - Women's
Specifications for Marmot PreCip Eco Jacket - Women's, Arctic Navy, XL, M15866-2975XL
| Women's Clothing Size | Extra Large |
| Length, Alpha | Regular |
| Sleeve Length | Long |
| Center Back Length | 28.5 in |
| Fit | Regular |
| Gender | Female |
| Color | Arctic Navy |
| Fabric/Material | NanoPro Eco 100% Recycled Nylon Ripstop 2.4 oz/yd |
| Weight | 9 oz, 255 g |
| Jacket Style | Lightweight Softshell |
| Pockets | Yes |
| Insulation | Polyester |
| Reflective/High Visible | No |
| Lining Material | Recycled Polyester |