Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Product Info for prAna Bridger Jean, Men's, Inseam 30in, Peat, 38, M4BD30315-301-38
The prAna Bridger Jean, Men's, Inseam 30in, Peat, 38, M4BD30315-301-38 Mens Clothing Size: 38 US, Color: Peat, Water Resistance Level: None, Mens Waist Size: 38 in, Inseam Size: 30 in, Apparel Application: Around Town, Casual, Gender: Male, Fastener/Closure Type: Button/Zipper, Apparel Fit: Slim, Fabric/Material: 75% Organic Cotton, 23% Polyester, 2% Spandex, Age Group: Adults, Pant Style: Slim Fit Jean, Weight: 1 lb, Last Chance: Yes, Number of Pockets: 5. is here at CampSaver with unbelievable prices Up to 62% Off! Please also check out more options for prAna Bridger Jean, Men's, Inseam 30in.
Purchase your new prAna Bridger Jean, Men's, Inseam 30in, Peat, 38, M4BD30315-301-38 from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features:
Denim: Enzyme washed stretch blend denim twill
Self-fabric weight twill: 7.90 oz/yd2
Self-fabric weight denim twill: 8 oz/yd2
Classic 5-pocket styling
Rivets at front pockets
Exterior prAna faux suede patch at back waistband
Size: 32 / Inseam: 30"
Slim-Straight Fit
Features of prAna Bridger Jean, Men's, Inseam 30in
- Denim: Enzyme washed stretch blend denim twill
- Self-fabric weight twill: 7.90 oz/yd2
- Self-fabric weight denim twill: 8 oz/yd2
- Classic 5-pocket styling
- Rivets at front pockets
- Exterior prAna faux suede patch at back waistband
- Slim-Straight Fit
Package Contents:
- prAna Bridger Jean, Men's, Inseam 30in
Specifications for prAna Bridger Jean, Men's, Inseam 30in, Peat, 38, M4BD30315-301-38
| Men's Clothing Size | 38 US |
| Color | Peat |
| Water Resistance Level | None |
| Mens Waist Size | 38 in |
| Inseam Size | 30 in |
| Application | Around Town, Casual |
| Gender | Male |
| Fastener/Closure Type | Button/Zipper |
| Apparel Fit | Slim |
| Fabric/Material | 75% Organic Cotton, 23% Polyester, 2% Spandex |
| Age Group | Adults |
| Pant Style | Slim Fit Jean |
| Weight | 1 lb |
| Last Chance | Yes |
| Number of Pockets | 5 |