Tap Tap to Zoom
Product Info for Rab Airox 24L Day Pack, Black, Large, QAQ-10-BLK-LRG
The Rab Airox 24L Day Pack, Black, Large, QAQ-10-BLK-LRG Pack Size: Large, Gender: Unisex, Weight: 862 g, Pack Application: Hiking, Travel, Pack Type: Day Pack, Capacity: 24 liters, Color: Black, Hydration Bladder Capacity: 2L Bladder, Hydration Compatible: Yes, Fabric/Material: 420D nylon, Body Material: 140D Nylon, Age Group: Adults, Width: 29 cm, Height: 51 - 56 cm, Pockets: Yes, Pack Loading: Top. is here at CampSaver with unbelievable prices and discounts ! Please also check out more options for Rab Airox 24L Day Pack.
Purchase your new Rab Airox 24L Day Pack, Black, Large, QAQ-10-BLK-LRG from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This is our essential pack for day hikes in hot temperatures, built with our groundbreaking ventilated back system to keep the air flowing and your back sweat-free. Constructed with body-contouring suspended mesh that distributes weight effectively, it stays comfortable from the moment you shoulder your pack to the last step of your journey. It has a reduced profile to minimise weight and keep your load stable, yet it's also impressively durable, with a 140D ripstop nylon that withstands the wear and tear of the trail. Fully featured, it's the only pack you need for challenging hikes in warmer climates.
Features:
Body-hugging AEROFIT back system built with suspended mesh, allowing airflow to your back.
Harness is perforated for extra breathability, with an easy-access chest pocket and soft flask storage.
Asymmetric zip that extends to the bottom of the pack, allowing you to find kit quickly.
Plenty of stash space in mesh side pockets, a zipped top pocket with key clip, and large front stash for your map or extra layer.
Fix your walking poles to the pack with the bungee retention system.
Hands-free hydration thanks to the 2L water bladder sleeve with H2O port.
Pull out the rain cover to protect your kit when a storm strikes.
Forward pull hipbelt adjustment with zipped pockets.
Features of Rab Airox 24L Day Pack
- Body-hugging AEROFIT back system built with suspended mesh, allowing airflow to your back.
- Harness is perforated for extra breathability, with an easy-access chest pocket and soft flask storage.
- Asymmetric zip that extends to the bottom of the pack, allowing you to find kit quickly.
- Plenty of stash space in mesh side pockets, a zipped top pocket with key clip, and large front stash for your map or extra layer.
- Fix your walking poles to the pack with the bungee retention system.
- Hands-free hydration thanks to the 2L water bladder sleeve with H2O port.
- Pull out the rain cover to protect your kit when a storm strikes.
- Forward pull hipbelt adjustment with zipped pockets.
Package Contents:
- Rab Airox 24L Day Pack
Specifications for Rab Airox 24L Day Pack, Black, Large, QAQ-10-BLK-LRG
| Pack Size | Large |
| Gender | Unisex |
| Weight | 862 g |
| Pack Application | Hiking, Travel |
| Pack Type | Day Pack |
| Capacity | 24 liters |
| Color | Black |
| Hydration Bladder Capacity | 2L Bladder |
| Hydration Compatible | Yes |
| Fabric/Material | 420D nylon |
| Body Material | 140D Nylon |
| Age Group | Adults |
| Width | 29 cm |
| Height | 51 - 56 cm |
| Pockets | Yes |
| Pack Loading | Top |