Tap Tap to Zoom
New Product
Product Info for Rab Agden Shorts - Men's, Oak, 36in Waist, QFW-27-OAK-36-12
The Rab Agden Shorts - Men's, Oak, 36in Waist, QFW-27-OAK-36-12 Mens Clothing Size: Extra Large, Mens Waist Size: 36 in, Inseam Size: 7 in, Apparel Fit: Regular, Age Group: Adults, Apparel Application: General, Hiking, Gender: Male, Color: Oak, Fabric/Material: 96% Polyester, 4% Elastane, Pockets: Yes, Fastener/Closure Type: Elastic Waist Band, Seasonal/Temperature Use: Summer, Weight: 8.5 oz. is here at CampSaver with unbelievable prices ! Please also check out more options for Rab Agden Shorts - Men's.
Purchase your new Rab Agden Shorts - Men's, Oak, 36in Waist, QFW-27-OAK-36-12 from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Trail or crag? Up or down? Moving fast or taking it slow? Wherever your summer adventures lead, these lightweight yet highly durable shorts are up for anything. Built with a robust and slightly stretchy fabric, they offer total freedom of movement while surviving scrapes with rock and rough terrain.
Features:
The medium weight fabric is hardwearing yet light and airy, with two-way stretch for complete mobility.
Fine-tune the fit with the integrated belt and comfortable elasticated waistband.
Snap waist closure with YKK zipped fly.
Handy storage in a zipped rear pocket and two open hand pockets.
Rab embroidered logo on rear.
Features of Rab Agden Shorts - Men's
- The medium weight fabric is hardwearing yet light and airy, with two-way stretch for complete mobility.
- Fine-tune the fit with the integrated belt and comfortable elasticated waistband.
- Snap waist closure with YKK zipped fly.
- Handy storage in a zipped rear pocket and two open hand pockets.
- Rab embroidered logo on rear.
Package Contents:
- Rab Agden Shorts - Men's
Specifications for Rab Agden Shorts - Men's, Oak, 36in Waist, QFW-27-OAK-36-12
| Men's Clothing Size | Extra Large |
| Mens Waist Size | 36 in |
| Inseam Size | 7 in |
| Apparel Fit | Regular |
| Age Group | Adults |
| Application | General, Hiking |
| Gender | Male |
| Color | Oak |
| Fabric/Material | 96% Polyester, 4% Elastane |
| Pockets | Yes |
| Fastener/Closure Type | Elastic Waist Band |
| Seasonal/Temperature Use | Summer |
| Weight | 8.5 oz |