Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Product Info for Rab Harpur Shorts - Men's, Army, 38 Waist/Regular, QFW-32-ARM-38-RG
The Rab Harpur Shorts - Men's, Army, 38 Waist/Regular, QFW-32-ARM-38-RG Mens Waist Size: 38 in, Inseam Size: Regular, Length: 6 in, Apparel Fit: Regular, Age Group: Adults, Apparel Application: Casual, Outdoor, Gender: Male, Color: Army, Fabric/Material: 90% Polyester, 10% Elastane, Pockets: Yes, Fastener/Closure Type: Elastic Waist Band, Seasonal/Temperature Use: Summer, Weight: 5.9 oz, Last Chance: Yes. is here at CampSaver with fantastic deals ! Please also check out more options for Rab Harpur Shorts - Men's.
Purchase your new Rab Harpur Shorts - Men's, Army, 38 Waist/Regular, QFW-32-ARM-38-RG from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
When temperatures hike up and the mountains beckon, these super light shorts allow plenty of airflow to keep you exploring in cool comfort. Constructed with an exceptionally stretchy fabric and a split hem, they enable movement in every direction, ideal for tricky boulder problems and light-footed scrambles.
Features:
Built with a light, airy fabric with four-way stretch for ease of movement
The adjustable elasticated waistband gives you a close fit on the move
Split hem detailing allows unrestricted strides
Rab embroidered logo on rear
Easy-access storage in the zipped rear pocket and two open hand pockets
Features of Rab Harpur Shorts - Men's
- Built with a light, airy fabric with four-way stretch for ease of movement
- The adjustable elasticated waistband gives you a close fit on the move
- Split hem detailing allows unrestricted strides
- Rab embroidered logo on rear
- Easy-access storage in the zipped rear pocket and two open hand pockets
Package Contents:
- Rab Harpur Shorts - Men's
Specifications for Rab Harpur Shorts - Men's, Army, 38 Waist/Regular, QFW-32-ARM-38-RG
| Mens Waist Size | 38 in |
| Inseam Size | Regular |
| Length | 6 in |
| Apparel Fit | Regular |
| Age Group | Adults |
| Application | Casual, Outdoor |
| Gender | Male |
| Color | Army |
| Fabric/Material | 90% Polyester, 10% Elastane |
| Pockets | Yes |
| Fastener/Closure Type | Elastic Waist Band |
| Seasonal/Temperature Use | Summer |
| Weight | 5.9 oz |
| Last Chance | Yes |