Tap Tap to Zoom
The Rab Harpur Shorts - Women's, Regular, Bluebird, 10/Small, QFW-33-BBD-10-RG Womens Waist Size: 28 in, Womens Clothing Size: Small, Inseam Size: 5 in, Apparel Fit: Regular, Age Group: Adults, Apparel Application: General, Hiking, Gender: Female, Color: Bluebird, Fabric/Material: 90% Polyester, 10% Elastane, Pockets: Yes, Seasonal/Temperature Use: Summer, Fastener/Closure Type: Elastic Waist Band, Weight: 6 oz. is here at CampSaver with unbelievable prices and discounts ! Please also check out more options for Rab Harpur Shorts - Women's.
Purchase your new Rab Harpur Shorts - Women's, Regular, Bluebird, 10/Small, QFW-33-BBD-10-RG from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
When temperatures hike up and the mountains beckon, these super light shorts allow plenty of airflow to keep you exploring in cool comfort. Constructed with an exceptionally stretchy fabric and a split hem, they enable movement in every direction, ideal for tricky boulder problems and light-footed scrambles.
Features:
Built with a light, airy fabric with four-way stretch for ease of movement.
The high-waisted, adjustable elasticated waistband gives you a close fit on the move.
Split hem detailing allows unrestricted strides.
Rab embroidered logo on rear.
Easy-access storage in the zipped rear pocket and two open hand pockets.
| Womens Waist Size | 28 in |
| Women's Clothing Size | Small |
| Inseam Size | 5 in |
| Apparel Fit | Regular |
| Age Group | Adults |
| Application | General, Hiking |
| Gender | Female |
| Color | Bluebird |
| Fabric/Material | 90% Polyester, 10% Elastane |
| Pockets | Yes |
| Seasonal/Temperature Use | Summer |
| Fastener/Closure Type | Elastic Waist Band |
| Weight | 6 oz |