Tap Tap to Zoom
The Rab Namche GTX Jacket - Men's, Army, Large, QWH-77-ARM-LRG Mens Clothing Size: Large, Center Back Length: 30.3 in, Chest/Body Size: 43 in, Gender: Male, Age Group: Adults, Sleeve Length: Long Sleeve, Color: Army, Apparel Application: Hiking, Seasonal/Temperature Use: Summer, Fabric/Material: Gore-Tex, Weight: 15.04 oz, Jacket Style: Jacket, Pockets: 2 External Hand Pockets With YKK AquaGuard Zips, Apparel Weight: Midweight, Lining Material: GORE-TEX, Insulation Weight: 5, Apparel Fit: Regular. is here at CampSaver with great prices and discounts ! Please also check out more options for Rab Men's Namche GORE-TEX Jacket.
Purchase your new Rab Namche GTX Jacket - Men's, Army, Large, QWH-77-ARM-LRG from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Namche is ideal for hikers and hillwalkers who want one waterproof jacket to do it all. It performs on the mountain while being suitable for everyday use. Waterproof, windproof, and breathable, its built with 75D 3-layer GORE-TEX. It has a clean, fuss-free design which keeps the weight down so it can be stashed in a pack ready to pull on when the storm clouds roll in.
| Men's Clothing Size | Large |
| Center Back Length | 30.3 in |
| Chest/Body Size | 43 in |
| Gender | Male |
| Age Group | Adults |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Color | Army |
| Application | Hiking |
| Seasonal/Temperature Use | Summer |
| Fabric/Material | Gore-Tex |
| Weight | 15.04 oz |
| Jacket Style | Jacket |
| Pockets | 2 External Hand Pockets With YKK AquaGuard Zips |
| Apparel Weight | Midweight |
| Lining Material | GORE-TEX |
| Insulation Weight | 5 |
| Apparel Fit | Regular |