Tap Tap to Zoom
The Rab Men's Namche GORE-TEX Jacket, Black, Medium, QWH-77-BLK-MED Mens Clothing Size: Medium, Center Back Length: 30.3 in, Chest/Body Size: 40 in, Gender: Male, Age Group: Adults, Sleeve Length: Long Sleeve, Color: Black, Apparel Application: Hiking, Seasonal/Temperature Use: Summer, Fabric/Material: Gore-Tex, Weight: 15.04 oz, Jacket Style: Jacket, Pockets: 2 External Hand Pockets With YKK AquaGuard Zips, Apparel Weight: Midweight, Lining Material: GORE-TEX, Insulation Weight: 5, Apparel Fit: Regular. is here at CampSaver with great prices and discounts ! Please also check out more options for Rab Men's Namche GORE-TEX Jacket.
Purchase your new Rab Men's Namche GORE-TEX Jacket, Black, Medium, QWH-77-BLK-MED from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Built with 100% recycled fabric and a revolutionary fluorocarbon-free membrane, the Namche GTX Jacket treads lighter on the planet while offering expert waterproof protection for hiking, hillwalking, and everyday adventure.
Features:
Offering added durability without the extra bulk, GORE-TEX 3-layer fabric is designed to stand up to the worst weather and most rugged environments, while providing exceptional comfort, breathability, and freedom of movement.
These new GORE-TEX membranes are produced without harmful fluorocarbons while offering comparable performance to their predecessors, still Guaranteed to Keep You Dry.
How waterproof is your waterproof? Find out more about what hydrostatic head means.
| Men's Clothing Size | Medium |
| Center Back Length | 30.3 in |
| Chest/Body Size | 40 in |
| Gender | Male |
| Age Group | Adults |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Color | Black |
| Application | Hiking |
| Seasonal/Temperature Use | Summer |
| Fabric/Material | Gore-Tex |
| Weight | 15.04 oz |
| Jacket Style | Jacket |
| Pockets | 2 External Hand Pockets With YKK AquaGuard Zips |
| Apparel Weight | Midweight |
| Lining Material | GORE-TEX |
| Insulation Weight | 5 |
| Apparel Fit | Regular |