Tap Tap to Zoom
Product Info for Big Agnes Big House 4 Tent, Chinois Green/Prairie Sand, 4 Person, TBH425
The Big Agnes Big House 4 Tent, Chinois Green/Prairie Sand, 4 Person, TBH425 Color: Chinois Green/Prairie Sand, Internal Height: 70 in, Internal Length: 90 in, Internal Width: 92 in, Sleep Capacity: 4-Person, Tents and Shelters Application: Car Camping, Floor Area: 57 sq. ft, Weight: 12.56 lb, Packed Size: 7x16x26 in, Body Material: Breathable polyester, coated polyester and nylon mesh, Seasonal/Temperature Use: 3 Season, Age Group: Adults, Minimum Weight: 7.68 lb, Tent Footprint: Not Included, Tent Poles: DAC DA17 Lightweight Aluminum pole set, Max Length: 90 in, Max Width: 92 in, Floor Material: Polyester with 1500mm waterproof Polyurethane coating, Rain Fly Material: Polyester with 1500mm waterproof Polyurethane coating, Doors: 2, Application: Camping, Tent Type: Car Camping, Max Height: 70 in. is here at CampSaver with competitive prices ! Please also check out more options for Big Agnes Big House 4 Tent.
Purchase your new Big Agnes Big House 4 Tent, Chinois Green/Prairie Sand, 4 Person, TBH425 from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The redesigned Big House is a big deal for car campers - the perfect portable shelter for housing the whole family under one roof.
Perfect for road warriors, the Big House is designed to be tall enough to stand in, while the domed design deflects wind - keeping the structure stable in stormy weather. Large doors and an easy entry rainfly make it easy to get in and out - no small matter when you're exhausted from a day spent outside getting after it. Ample interior pockets provide plenty of organization for all your gear, and the backpack-style carry bag makes getting gear from the car to the campsite more convenient than ever.
Simple enough to easily set up by headlamp after pulling up to a site late at night, and roomy enough for the whole crew to wait out a mid-afternoon rainstorm inside, the Big House is your go-to car camping oasis.
Features:
High-volume architecture provides a cavernous shelter built for the car-camping family or bike-riding buddies who want to stand up to change
Two large, smooth-opening doors featuring widows with two closure options: mesh only for ventilation or zip up the polyester layer for complete closure
Full mesh ceiling on inner tent for maximum airflow, moisture management, and for stargazing on clear nights
Quick Stash door keeper on tent body door makes stowing unzipped door quick and easy
Dual sliders and storm flaps on door zippers allow for ventilation while keeping inclement weather out
Set up in Shelter Mode using just the fly, poles, and footprint to create a large, open shelter ideal for providing shade on hot days (requires footprint - sold separately)
Color-coded webbing and buckles make set up easy, even after dark after rolling up late on Friday night
Pole-attachment points located on interior of rainfly provide perfect pitch and extra stability
Four side pockets and four ceiling pockets for off the ground gear storage
Backpack carry bag keeps components organized, making packing up and transporting your tent easy
Optional accessory vestibule (sold separately) adds even more enclosed space for gear storage and activities
Multiple interior loops for attaching gear lofts, accessories and mtnGLO Tent and Camp Lights
Pre-cut reflective guylines and reflective webbing shine in the light of a headlamp, helping prevent tripping
Features of Big Agnes Big House 4 Tent
- High-volume architecture provides a cavernous shelter built for the car-camping family or bike-riding buddies who want to stand up to change
- Two large, smooth-opening doors featuring widows with two closure options: mesh only for ventilation or zip up the polyester layer for complete closure
- Full mesh ceiling on inner tent for maximum airflow, moisture management, and for stargazing on clear nights
- Quick Stash door keeper on tent body door makes stowing unzipped door quick and easy
- Dual sliders and storm flaps on door zippers allow for ventilation while keeping inclement weather out
- Set up in Shelter Mode using just the fly, poles, and footprint to create a large, open shelter ideal for providing shade on hot days (requires footprint - sold separately)
- Color-coded webbing and buckles make set up easy, even after dark after rolling up late on Friday night
- Pole-attachment points located on interior of rainfly provide perfect pitch and extra stability
- Four side pockets and four ceiling pockets for off the ground gear storage
- Backpack carry bag keeps components organized, making packing up and transporting your tent easy
- Optional accessory vestibule (sold separately) adds even more enclosed space for gear storage and activities
- Multiple interior loops for attaching gear lofts, accessories and mtnGLO Tent and Camp Lights
- Pre-cut reflective guylines and reflective webbing shine in the light of a headlamp, helping prevent tripping
Package Contents:
- Big Agnes Big House 4 Tent
Specifications for Big Agnes Big House 4 Tent, Chinois Green/Prairie Sand, 4 Person, TBH425
| Color | Chinois Green/Prairie Sand |
| Internal Height | 70 in |
| Internal Length | 90 in |
| Internal Width | 92 in |
| Sleep Capacity | 4-Person |
| Application | Car Camping |
| Floor Area | 57 sq. ft |
| Weight | 12.56 lb |
| Packed Size | 7x16x26 in |
| Body Material | Breathable polyester, coated polyester and nylon mesh |
| Seasonal/Temperature Use | 3 Season |
| Age Group | Adults |
| Minimum Weight | 7.68 lb |
| Tent Footprint | Not Included |
| Tent Poles | DAC DA17 Lightweight Aluminum pole set |
| Max Length | 90 in |
| Max Width | 92 in |
| Floor Material | Polyester with 1500mm waterproof Polyurethane coating |
| Rain Fly Material | Polyester with 1500mm waterproof Polyurethane coating |
| Doors | 2 |
| Application | Camping |
| Tent Type | Car Camping |
| Max Height | 70 in |