Tap Tap to Zoom
Product Info for Big Agnes Bunk House 6 Tent, Prairie Sand/Chinois Green, TBUNK626
The Big Agnes Bunk House 6 Tent, Prairie Sand/Chinois Green, TBUNK626 Color: Prairie Sand/Chinois Green, Internal Height: 78 in, Internal Length: 100 in, Internal Width: 118 in, Sleep Capacity: 6-Person, Tents and Shelters Application: Car Camping, Floor Area: 82 sq. ft, Weight: 18.25 lb, Packed Size: 7.5x17x27.5 in, Body Material: Polyester, coated polyester and nylon mesh, Seasonal/Temperature Use: 3 Season, Age Group: Adults, Minimum Weight: 12.9 lb, Tent Footprint: Not Included, Tent Poles: Aluminum, Vestibule Area: 37 sq. ft; 19 sq. ft, Max Length: 100 in, Max Width: 118 in, Floor Material: Polyester with 1500mm waterproof Polyurethane coating, Rain Fly Material: Polyester with 1500mm waterproof Polyurethane coating, Doors: 2, Application: Camping, Tent Type: Car Camping, Max Height: 78 in. is here at CampSaver with unbelievable prices ! Please also check out more options for Big Agnes Bunk House 6 Tent.
Purchase your new Big Agnes Bunk House 6 Tent, Prairie Sand/Chinois Green, TBUNK626 from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Bunk House is a full-featured, double-wall tent for three-season camping with a family or group, with a massive integrated vestibule providing extra protected space.
When inclement weather keeps you from venturing out, this tent offers plenty of room for indoor activities and generous storage space to keep your gear dry. A full coverage rainfly means superior weather protection, even when it's raining sideways. Ample interior pockets provide plenty of organization for all your gear, and the backpack-style carry bag makes getting gear from the car to the campsite more convenient than ever.
You'll be amazed at how the Bunk House tent garners more 'tent-envy' than anything else at the campground.
Features:
A spacious family or group tent with two large doors, two vestibules including an oversized, pole-supported front vestibule for awning-covered camp-chair chilling, or covered gear storage
Tent doors feature windows with two closure options: stay ventilated with a mesh screen or zip the polyester layer for complete closure
Full mesh ceiling on inner tent for maximum airflow, moisture management, and for stargazing on clear nights
Quick Stash door keeper on tent body door makes stowing unzipped door quick and easy
Dual sliders and storm flaps on door zippers allow for ventilation while keeping inclement weather out
Set up in Shelter Mode using just the fly, poles, and footprint to create a large, open shelter ideal for providing shade on hot days (requires footprint - sold separately)
Awning-style doors can be rolled up and secured for easy access, or extended using extra guylines or accessory poles (sold separately)
Color-coded webbing and buckles make set up easy, even after dark after rolling up late on Friday night
Pole-attachment points located on interior of rainfly provide perfect pitch and extra stability
Twelve side pockets and four ceiling pockets for off the ground gear storage
Backpack carry bag keeps components organized, making packing up and transporting your tent easy
Multiple interior loops for attaching gear lofts, accessories and mtnGLO Tent & Camp Lights
Pre-cut reflective guylines and reflective webbing shine in the light of a headlamp, helping prevent tripping
To extend the life of your tent floor and enable shelter mode compatibility, we recommend using a Big Agnes footprint - sold separately
Features of Big Agnes Bunk House 6 Tent
- A spacious family or group tent with two large doors, two vestibules including an oversized, pole-supported front vestibule for awning-covered camp-chair chilling, or covered gear storage
- Tent doors feature windows with two closure options: stay ventilated with a mesh screen or zip the polyester layer for complete closure
- Full mesh ceiling on inner tent for maximum airflow, moisture management, and for stargazing on clear nights
- Quick Stash door keeper on tent body door makes stowing unzipped door quick and easy
- Dual sliders and storm flaps on door zippers allow for ventilation while keeping inclement weather out
- Set up in Shelter Mode using just the fly, poles, and footprint to create a large, open shelter ideal for providing shade on hot days (requires footprint - sold separately)
- Awning-style doors can be rolled up and secured for easy access, or extended using extra guylines or accessory poles (sold separately)
- Color-coded webbing and buckles make set up easy, even after dark after rolling up late on Friday night
- Pole-attachment points located on interior of rainfly provide perfect pitch and extra stability
- Twelve side pockets and four ceiling pockets for off the ground gear storage
- Backpack carry bag keeps components organized, making packing up and transporting your tent easy
- Multiple interior loops for attaching gear lofts, accessories and mtnGLO Tent & Camp Lights
- Pre-cut reflective guylines and reflective webbing shine in the light of a headlamp, helping prevent tripping
- To extend the life of your tent floor and enable shelter mode compatibility, we recommend using a Big Agnes footprint - sold separately
Package Contents:
- Big Agnes Bunk House 6 Tent
Specifications for Big Agnes Bunk House 6 Tent, Prairie Sand/Chinois Green, TBUNK626
| Color | Prairie Sand/Chinois Green |
| Internal Height | 78 in |
| Internal Length | 100 in |
| Internal Width | 118 in |
| Sleep Capacity | 6-Person |
| Application | Car Camping |
| Floor Area | 82 sq. ft |
| Weight | 18.25 lb |
| Packed Size | 7.5x17x27.5 in |
| Body Material | Polyester, coated polyester and nylon mesh |
| Seasonal/Temperature Use | 3 Season |
| Age Group | Adults |
| Minimum Weight | 12.9 lb |
| Tent Footprint | Not Included |
| Tent Poles | Aluminum |
| Vestibule Area | 37 sq. ft; 19 sq. ft |
| Max Length | 100 in |
| Max Width | 118 in |
| Floor Material | Polyester with 1500mm waterproof Polyurethane coating |
| Rain Fly Material | Polyester with 1500mm waterproof Polyurethane coating |
| Doors | 2 |
| Application | Camping |
| Tent Type | Car Camping |
| Max Height | 78 in |