Tap Tap to Zoom
Product Info for Big Agnes C Bar 2 Tent, Vetiver, TCB226
The Big Agnes C Bar 2 Tent, Vetiver, TCB226 Packed Size: 6x19 in, Minimum Weight: 2.8 lb, Weight: 4.1 lb, Tents and Shelters Application: Camping, Sleep Capacity: 2-Person, Color: Vetiver, Body Material: Polyester, Floor Material: Polyester with 1500mm waterproof Polyurethane coating, Rain Fly Material: Polyester with 1500mm waterproof Polyurethane coating, Age Group: Adults, Internal Length: 86 in, Max Length: 86 in, Internal Width: 42 - 52 in, Max Width: 52 in, Internal Height: 41 in, Seasonal/Temperature Use: 3 Season, Floor Area: 28 sq. ft. is here at CampSaver with fantastic discounts ! Please also check out more options for Big Agnes C Bar 2 Tent.
Purchase your new Big Agnes C Bar 2 Tent, Vetiver, TCB226 from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Get into the backcountry with a lightweight shelter option designed to provide plenty of room without extra bulk.
Streamlined architecture, with a single head entry door, combined with ample gear storage in the attached vestibule and interior mesh pockets means you don't have to sacrifice efficiency for comfort and convenience. A waterproof fly and floor made from durable recycled fabric will keep you dry when the skies turn grey.
Looking for a high quality, technical tent without breaking the bank? You're looking for a C Bar.
Features:
Light enough for the backcountry, strong enough for the front country
Simple head-entry design with single door and single vestibule featuring storm flaps on vestibule zipper
Spacious interior with DAC Angle Hubs and attached cross pole
TipLok Tent Buckle provides secure pole-tip capture, rainfly attachment, tensioner, and stake-out loop
Easy and efficient setup and take down with single pole system architecture
Stow unzipped door quick and easy with Quick Stash door keeper on tent body door
Stash gear out of the way in oversized ceiling pocket
Ready to pitch with pre-cut guylines and tensioners attached to fly and extra stability with Velcro tabs that connect fly to pole structure
Enhanced visibility at night with reflective guylines and reflective webbing
Attach gear lofts, accessories and mtnGLO Tent & Camp Lights with multiple interior loops
To extend the life of your tent floor we recommend using a Big Agnes footprint - sold separately
Features of Big Agnes C Bar 2 Tent
- Light enough for the backcountry, strong enough for the front country
- Simple head-entry design with single door and single vestibule featuring storm flaps on vestibule zipper
- Spacious interior with DAC Angle Hubs and attached cross pole
- TipLok Tent Buckle provides secure pole-tip capture, rainfly attachment, tensioner, and stake-out loop
- Easy and efficient setup and take down with single pole system architecture
- Stow unzipped door quick and easy with Quick Stash door keeper on tent body door
- Stash gear out of the way in oversized ceiling pocket
- Ready to pitch with pre-cut guylines and tensioners attached to fly and extra stability with Velcro tabs that connect fly to pole structure
- Enhanced visibility at night with reflective guylines and reflective webbing
- Attach gear lofts, accessories and mtnGLO Tent & Camp Lights with multiple interior loops
- To extend the life of your tent floor we recommend using a Big Agnes footprint - sold separately
Package Contents:
- Big Agnes C Bar 2 Tent
Specifications for Big Agnes C Bar 2 Tent, Vetiver, TCB226
| Packed Size | 6x19 in |
| Minimum Weight | 2.8 lb |
| Weight | 4.1 lb |
| Application | Camping |
| Sleep Capacity | 2-Person |
| Color | Vetiver |
| Body Material | Polyester |
| Floor Material | Polyester with 1500mm waterproof Polyurethane coating |
| Rain Fly Material | Polyester with 1500mm waterproof Polyurethane coating |
| Age Group | Adults |
| Internal Length | 86 in |
| Max Length | 86 in |
| Internal Width | 42 - 52 in |
| Max Width | 52 in |
| Internal Height | 41 in |
| Seasonal/Temperature Use | 3 Season |
| Floor Area | 28 sq. ft |