Tap Tap to Zoom
Product Info for La Sportiva Solution Comp Climbing Shoes - Women's, Hibiscus/Malibu Blue, 41.5, ZFCS019-P02B02-41.5
The La Sportiva Solution Comp Climbing Shoes - Women's, Hibiscus/Malibu Blue, 41.5, ZFCS019-P02B02-41.5 Womens Shoe Size: 9.5+ US, Gender: Female, Age Group: Adults, Womens Shoe Width: Medium, Color: Hibiscus/Malibu Blue, Footwear Type: Shoes, Footwear Application: Climbing, Condition: New, Footwear Upper Fabric/Material: Leather/Microfiber/Fast Lacing System/Harness Lock, Weight: 7.2 oz, Lining Material: Pacific/Lycra Tongue/Unlined Leather, Outsole Material: 3.5mm Vibram, Midsole Material: 0.9 mm LaspoFlex Toe Only with P9. is here at CampSaver with great prices and discounts Up to 25% Off! Please also check out more options for La Sportiva Solution Comp Climbing Shoes - Women's.
Purchase your new La Sportiva Solution Comp Climbing Shoes - Women's, Hibiscus/Malibu Blue, 41.5, ZFCS019-P02B02-41.5 from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Women's Solution Comp is a softer and more sensitive re-boot on the original fan-favorite. With more rubber coverage on top of the toe and a more traditional, tapered heel, the Comp allows surgical precision on micro holds, enables powerful toe hooks and foot jams and provides super precise heel-toe camming performance.
Features:
Patented figure-8 sling-shot tensioning focuses power in the toes
Updated heel is softer, more sensitive and lower profile to increase pull-power on small features
Fast Lacing System with Heel-Lock harness system
Softer midsole for increased sensitivity and faster break-in
Increased toe rubber coverage for unparalleled toe-hooking and jamming
Constructed without intentionally added PFAS
Features of La Sportiva Solution Comp Climbing Shoes - Women's
- Patented figure-8 sling-shot tensioning focuses power in the toes
- Updated heel is softer, more sensitive and lower profile to increase pull-power on small features
- Fast Lacing System with Heel-Lock harness system
- Softer midsole for increased sensitivity and faster break-in
- Increased toe rubber coverage for unparalleled toe-hooking and jamming
- Constructed without intentionally added PFAS
Package Contents:
- La Sportiva Solution Comp Climbing Shoes - Women's
Specifications for La Sportiva Solution Comp Climbing Shoes - Women's, Hibiscus/Malibu Blue, 41.5, ZFCS019-P02B02-41.5
| Women's Shoe Size | 9.5+ US |
| Gender | Female |
| Age Group | Adults |
| Women's Shoe Width | Medium |
| Color | Hibiscus/Malibu Blue |
| Footwear Type | Shoes |
| Activity | Climbing |
| Condition | New |
| Footwear Upper Fabric/Material | Leather/Microfiber/Fast Lacing System/Harness Lock |
| Weight | 7.2 oz |
| Lining Material | Pacific/Lycra Tongue/Unlined Leather |
| Outsole Material | 3.5mm Vibram |
| Midsole Material | 0.9 mm LaspoFlex Toe Only with P9 |