




Tap Tap to Zoom
Code: VX-BI-VORD1250-DB-217
MPN: DB-217
UPC: 875874009967
Product Info for Vortex Diamondback HD 12x50mm Roof Prism Binoculars
These Vortex Diamondback HD 12x50 Binoculars deliver impressive sight pictures to assist your hunts and nature observations. Vortex crafted these Binoculars with an HD optical system, that provides incredible color fidelity and sharpness throughout, and the fully multi-coated lenses maximize light transmission for the brightest possible views. The lenses of these Vortex Diamondback HD 12x50mm Roof Prism Binoculars also have an ArmorTek coating that protects them from scratches, oil, and dirt. For extra toughness, these binos are encased in a non-slip rubber armor grip and are completely waterproof, fog proof and shockproof for use in any climate conditions or environment. Snag a pair of Vortex Diamondback HD 12x50 Waterproof Binoculars to spot distant targets with clarity and comfort.![]()
Specifications for Vortex Diamondback HD 12x50mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 14 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 271 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.2 degrees |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 60 - 75 mm |
| Close Focus: | 6 ft |
| Weather Resistance: | Yes, Water Resistant, Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 6.4 in |
| Weight: | 28.9 oz |
| Fabric/Material: | Magnesium Alloy, Rubber, Aluminum |
| Condition: | New |
| Package Type: | Case |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 5.3 in |
| Shockproof: | Yes |
| Height: | 6.4 in |
Features of Vortex Diamondback HD 12x50mm Roof Prism Binoculars
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- Fully Multi-Coated Lenses. Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
- Phase Correction. Coating on roof prism enhances resolution and contrast.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Argon Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for superior fogproof and waterproof performance in the most extreme conditions.
- Waterproof. O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating the binocular for reliable performance in all environments.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
- Tripod Adaptable. Allowing use on a tripod or car window mount. Tripod adapter may be required.
Package Contents:
- Vortex Diamondback HD 12x50mm Roof Prism Binoculars
- GlassPak binocular case
- GlassPak case harness
- Comfort neck strap
- Tethered objective lens covers
- Rainguard eyepiece cover
- Lens cloth
Vortex Diamondback HD 12x50mm Roof Prism Binoculars Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Diamondback HD 12x50mm Roof Prism Binoculars, ArmorTek, Green, Full-Size, 6.4in, 28.9oz, DB-217 , MPN: DB-217 , UPC: 875874009967 , Code: VX-BI-VORD1250-DB-217
Vortex Diamondback HD 12x50mm Roof Prism Binoculars Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Vortex Diamondback HD 12x50mm Roof Prism Binoculars, ArmorTek, Green, Full-Size, DB-217, EDEMO3, Condition Parts Only/Salvage, Defective , MPN: DB-217-EDEMO3 , Code: VX-BI-VORD1250-DB-217-EDEMO-DF-F
- DEMO, Vortex Diamondback HD 12x50mm Roof Prism Binoculars, ArmorTek, Green, Full-Size, DB-217 , MPN: DB-217-DEMO , Code: VX-BI-VORD1250-DB-217-DEMO
