

Tap Tap to Zoom
Code: WX-SA-GRAVITYF-CCGRA01D
MPN: CCGRA01D
UPC: 712316012034
Product Info for Wiley X WX Gravity Sunglass Frame
An excellent way to keep your eyes secured, the Wiley X WX Gravity Sunglass Frame has been developed to be considered a great set of safety glasses for pretty much anybody. Your eyes are a couple of your most essential resources, and an efficient set of safety glasses are a great way to help keep your eyes safe. Thanks to the Wiley X WX Gravity Sunglass Frame there's never been a much better time to acquire a perfect pair of safety glasses. To help provide you with a long lasting selection for your eye safety needs, these Eyewear Accessories from Wiley X are made using the trustworthy supplies you've come to expect out of this incredible company. Wiley X has been making quality safety glasses for a number of years, and the Wiley X WX Gravity Sunglass Frame is the outcome of their dedication to providing you the most beneficial item for your money. Should you be needing a high quality set of safety glasses, select the Wiley X WX Gravity Sunglass Frame.
Specifications for Wiley X WX Gravity Sunglass Frame:
| Manufacturer: | Wiley X |
| Size: | Medium/Large |
| Frame Color: | Smoke Grey/Matte Black, Matte Black |
| Lens Color: | Smoke Grey w/ Rim System |
| Gender: | Unisex |
| Included Accessories: | Removable Facial Cavity, Leash Cord, Case & Cleaning Cloth |
| Polarized: | No |
| Lens Diameter: | 63 mm |
| Lens Shape: | Rectangle |
| Fit: | Standard |
| Temple Length: | 119 mm |
| General Application: | Casual |
| Distance Between Lenses: | 17 mm |
| Photochromic: | No |
Package Contents:
- Wiley X Gravity Sunglass Frame
Be the first to review this product
Wiley X WX Gravity Sunglass Frame Orderable Models
List of Orderable Models
- Wiley X WX Gravity Black OPS Sunglasses - Smoke Grey Lens / Matte Black Frame w/RX Rims, CCGRA01D , MPN: CCGRA01D , UPC: 712316012034 , Code: WX-SA-GRAVITYF-CCGRA01D
Wiley X WX Gravity Sunglass Frame Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Wiley X WX Gravity Replacement Parts - White Matte Frame Only w/accessories, No Lens, CCGRA02F , MPN: CCGRA02F , UPC: 712316012591 , Code: WX-SA-GRAVITYF-CCGRA02F