

Tap Tap to Zoom
Code: WX-USG-PEAK-ACPEA19
MPN: ACPEA19
UPC: 712316007573
Product Info for Wiley X WX Peak Sunglasses
Shield your eyes from the sun's harmful rays while rocking seek, casual look in these Wiley X WX Peak Sunglasses. Wiley X finely crafted these Men's Sunglasses with Shatterproof Selenite Polycarbonate lenses that meet ANSI Z87.1-2010 high velocity and impact standards which means they're incredibly durable and are perfect for nearly any outdoor activity. These Wiley X WX Peak Polarized Sunglasses offer 100% UVA/UVB protection as well as distortion-free clarity for an optimal viewing experience. Plus, a T-Shell lens coating protects these glasses from scratches which is essential for windy and sandy environments. Wiley made sure these sunglasses were Rx ready for vision impaired folks who still want to show off their sense of style. Block out the sun and look good doing it in a pair of Wiley X WX Peak Shades.![]()
Specifications for Wiley X WX Peak Sunglasses:
| Manufacturer: | Wiley X |
| Size: | Medium/Large |
| Application: | Casual, Hiking, Fishing |
| Age Group: | Adults |
| Temple Length: | 130 mm |
| Frame Color: | Matte Black |
| Lens Color: | Polarized Blue Mirror |
| Gender: | Unisex |
| Included Accessories: | Leash Cord, Case & Cleaning Cloth |
| Quantity: | 1 |
| Polarized: | Yes |
| Photochromic: | No |
| Temple Design: | Wrap |
| Package Type: | Box |
| Lens Shape: | Square |
| Lens Diameter: | 65 mm |
| Distance Between Lenses: | 15 mm |
| Fit: | Standard |
Features of Wiley X WX Peak Sunglasses:
- Shatterproof Selenite Polycarbonate Lenses that Meet ANSI Z87.1-2010 High Velocity and High Mass Impact Standards as well as US Federal OSHA 1910.133(b)(1)(1) Standards
- 100 percent UVA/UVB Protection with Distortion-Free Clarity
- T-Shell Lens Coating Resists Scratching in Extreme Environments
- Polarized Blue Mirror Multi-Coat Green Lenses Absorb Reflections Across Mirror Surface and Diminish Glare. Ideal for Bright Conditions; Light Transmission 12% to 15%
- Rx Ready
Package Contents:
- Wiley X WX Peak Sunglasses
- Case
- Strap
- Cleaning Cloth
Be the first to review this product
Wiley X WX Peak Sunglasses Orderable Models
List of Orderable Models
- Wiley X WX Peak Sunglasses, Matte Black Frame, Captivate Pol Blue Mirror Lens, ACPEA19 , MPN: ACPEA19 , UPC: 712316007573 , Code: WX-USG-PEAK-ACPEA19
Wiley X WX Peak Sunglasses Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Wiley X WX Peak Replacement Parts - Gloss Black Frame Only w/accessories, No Lens, ACPEA01F , MPN: ACPEA01F , UPC: 712316013154 , Code: WX-USG-PEAK-ACPEA01F
- Wiley X WX Peak Replacement Parts - Gloss Layered Tortoise Frame Only w/accessories, No Lens, ACPEA04F , MPN: ACPEA04F , UPC: 712316013161 , Code: WX-USG-PEAK-ACPEA04F
- Wiley X WX Peak Sunglasses - Silver Flash Lens / Gloss Black Frame, WXACPEA01 , MPN: ACPEA01 , UPC: 712316013017 , Code: WX-USG-PEAK-WXACPEA01
- Wiley X WX Peak Sunglasses - Polarized Amber Lens / Gloss Layered Tortoise Frame, WXACPEA04 , MPN: ACPEA04 , UPC: 712316013024 , Code: WX-USG-PEAK-WXACPEA04