

Tap Tap to Zoom
Code: WX-SA-SAINT-CHSAI07F
MPN: CHSAI07F
UPC: 712316011365
Product Info for Wiley X WX Saint Sunglass Frame
The best way to keep your eyes shielded, the Wiley X WX Saint Sunglass Frame has been built to be considered a great set of security glasses for almost any individual. Your eyes are some of your most essential assets, and an efficient set of safety glasses are an effortless way to keep your eyes free from danger. Due to the Wiley X WX Saint Sunglass Frame there's never been a better time for you to get a perfect set of security glasses. To help provide a resilient option for your eye security specifications, these Eyewear Accessories from Wiley X were created utilizing the trustworthy resources you have come to expect out of this incredible company. Wiley X has been developing premium quality security glasses for a long time, and the Wiley X WX Saint Sunglass Frame is the result of their devotion to providing you with the most beneficial product for the money. If you're in need of a top quality pair of safety glasses, select the Wiley X WX Saint Sunglass Frame.
Specifications for Wiley X WX Saint Sunglass Frame:
| Manufacturer: | Wiley X |
| Size: | Small/Medium |
| Application: | Casual |
| Temple Length: | 114 mm |
| Frame Color: | Matte Black |
| Gender: | Unisex |
| Included Accessories: | Leash Cord, Case & Cleaning Cloth |
| Lens Shape: | Square |
| Lens Diameter: | 68 mm |
| Distance Between Lenses: | 16 mm |
| Fit: | Standard |
Package Contents:
- Wiley X Saint Sunglass Frame
Be the first to review this product
Wiley X WX Saint Sunglass Frame Orderable Models
List of Orderable Models
- Wiley X WX Saint Replacement Parts - Black OPS Matte Black Frame Only w/accessories, No Lens, CHSAI07F , MPN: CHSAI07F , UPC: 712316011365 , Code: WX-SA-SAINT-CHSAI07F
Wiley X WX Saint Sunglass Frame Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Wiley X WX Saint Replacement Parts - Gloss White Frame Only w/accessories, No Lens, CHSAI01F , MPN: CHSAI01F , UPC: 712316010825 , Code: WX-SA-SAINT-CHSAI01F
- Wiley X WX Saint Replacement Parts - Gloss Black Frame Only w/accessories, No Lens, CHSAI04F , MPN: CHSAI04F , UPC: 712316010849 , Code: WX-SA-SAINT-CHSAI04F