

Tap Tap to Zoom
Code: WX-SG-TWISTED-SSTWI01
MPN: SSTWI01
UPC: 712316011587
Product Info for Wiley X WX Twisted Street Sunglasses for Men
Produced to be an incredible looking manner to keep your eyes sheltered from the sun's uv rays, the Wiley X WX Twisted Street Sunglasses for Men will meet any interpersonal situation. This pair of Men's Sunglasses from the eyewear specialists at Wiley X are constructed applying several of the best materials and design obtainable on today's market. Your eyes are one of your most important resources, and the Wiley X WX Twisted Street Sunglasses for Men are the best way to keep that tool operating at peak effectiveness. Wiley X has been an integral part of the business of developing high quality sun shades for a number of years, and the Wiley X WX Twisted Street Sunglasses for Men are the outcome of their campaigns to make sure that you have a pair of sun glasses that are durable and will likely not crack your pockets. Here at CampSaver we have made it our particular responsibility to guarantee that you leave behind with the finest pair of sun shades for all of your eyewear needs. For an extraordinary way to keep your eyes shielded, choose the Wiley X WX Twisted Street Sunglasses for Men.
Specifications for Wiley X WX Twisted Street Sunglasses for Men:
| Manufacturer: | Wiley X |
| Size: | Medium/Large |
| Application: | Casual |
| Age Group: | Adults |
| Temple Length: | 125 mm |
| Frame Color: | Matte Black |
| Lens Color: | Smoke Grey w/ Rim System |
| Fit: | Standard |
| Included Accessories: | Leash Cord, Case & Cleaning Cloth |
| Gender: | Male |
| Quantity: | 1 |
| Polarized: | No |
| Photochromic: | No |
| Lens Diameter: | 65 mm |
| Distance Between Lenses: | 17 mm |
| Horizontal Frame Measurement: | 38 mm |
| Vertical Frame Measurement: | 65 mm |
| Lens Shape: | Square |
Features of Wiley-X WX Twisted Sun Glasses w/ Large Carrying Case:
- Bold street series styling maximizes fashion and function
- Virtually unbreakable triloid nylon frames
- Shatterproof lenses block 100% of UV rays
- Certified to ANSI Z87.1-2003 high impact and optical performance standards
- Rated as OSHA grade occupational protective eyewear
- Fits medium and large head sizes
- Comes with a leash cord, large black zippered case, and a cleaning cloth
Package Contents:
- Wiley X WX Twisted Street Sunglasses
- Leash cord EH-492-1
- Large black zippered case DN112
- Cleaning cloth A425
Be the first to review this product
Wiley X WX Twisted Street Sunglasses for Men Orderable Models
List of Orderable Models
- Wiley X WX Twisted Black OPS Sunglasses - Smoke Grey Lens / Matte Black Frame, SSTWI01 , MPN: SSTWI01 , UPC: 712316011587 , Code: WX-SG-TWISTED-SSTWI01
Wiley X WX Twisted Street Sunglasses for Men Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Wiley X Twisted Glasses, SSTWI07F , MPN: SSTWI07F , UPC: 712316124140 , Code: WX-SG-TWISTED-SSTWI07F
- Wiley X Twisted Sunglasses, Matte Hickory Brown Frame/ Polarized Emerald Mirror Amber, SSTWI07 , MPN: SSTWI07 , UPC: 712316124133 , Code: WX-SG-TWISTED-SSTWI07
- Wiley X WX Twisted Sunglasses - Polarized Smoke Grey Lens / Matte Black Lens, SSTWI08 , MPN: SSTWI08 , UPC: 712316011648 , Code: WX-SG-TWISTED-SSTWI08
- Wiley X WX Twisted Sunglasses - Polarized Smoke Green Lens / Gloss Black Frame SSTWI04 , MPN: SSTWI04 , UPC: 712316011600 , Code: WX-SG-TWISTED-SSTWI04