




Tap Tap to Zoom
Code: WQ-KN-WN6220090W-6220090W
MPN: 6220090W
UPC: 048702122453
Product Info for Winchester Wood Trapper Tin Knife
Developed to be the right utensil for almost any situation, the Winchester Wood Trapper Tin Knife is superb for any occasion where an exceptional edge is the secret weapon to success. These Knives from the skilled professionals at Winchester are made using leading edge blade materials that will hold on to an edge for extended periods of time before necessitating attention. The handle on the Winchester Wood Trapper Tin Knife has been engineered to provide you with the best hold in almost any condition. Here at CampSaver it is our goal to be certain that you leave satisfied, and the Winchester Wood Trapper Tin Knife is on the list of folding pocket knives that we are pleased to be able to provide our clientele. For an amazing way to make certain that you are cutting with some of the best knives obtainable, choose the Winchester Wood Trapper Tin Knife.
Specifications for Winchester Wood Trapper Tin Knife:
| Manufacturer: | Winchester |
| Blade Length: | 2.75 in |
| Closed Length: | 3.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Designer: | Winchester |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 6.25 in |
| Blade Shape: | Drop Point, Clip Point |
| Handle Material: | Wood |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Blade Thickness: | 0.1 in |
| Lock Type: | Slip Joint |
| Handle Color: | Wood |
| Weight: | 0.15 oz |
| Opening Method: | Nail Nick |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Wood |
Features of Winchester Wood Trapper Tin Knife
- Slip Joint Design
- Wood Handle Scales
- Brass Bolster
Package Contents:
- Winchester Wood Trapper Tin Knife
- Collectible Winchester Tin
Be the first to review this product
Winchester Wood Trapper Tin Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Winchester Wood Trapper Knife Tin, 3.5, Slip Joint, Wood, 6220090W , MPN: 6220090W , UPC: 048702122453 , Code: WQ-KN-WN6220090W-6220090W