














Tap Tap to Zoom
Code: 4M9-BLK-GFK60EN-RW10-160
MPN: RW10-160
UPC: 850018985949
Product Info for ReadyWise Entree Bucket
ReadyWise 60-serving emergency food supply bucket is a staple for any emergency. Whether you're affected by a snowstorm, hurricane or another weather emergency, it's wise to be prepared. These great-tasting freeze-dried and dehydrated foods are ready in minutes when you just add water. They also come in stackable buckets with an easy Grab-N-Go handle, so they're easy to store and transport.![]()
Composition of the kit - 1 pouch of Cheesy Lasagna, 2 pouches of Creamy Pasta, 1 pouch of Pasta Alfredo, 1 pouch of Chili Mac, 1 pouch of Chicken Noodle Soup, 2 pouches of Savory Stroganoff, 1 pouch of Hearty Tortilla Soup, 1 pouch of Potato Pot Pie, 1 pouch of Teriyaki and Rice, 1 pouch of Baked Potato Casserole, 1 pouch of Tomato Basil Soup, 1 pouch of Southwest Beans and Rice, 1 pouch of Cheesy Macaroni.
Specifications for ReadyWise Entree Bucket:
| Manufacturer: | ReadyWise |
| Age Group: | Adults |
| Weight: | 13 lb |
| Food Type: | Entree |
| Serving Size: | 55 g |
| Number of Servings: | 60 Servings |
| Prep Time: | 15-20 Minutes |
| Shelf Life: | 25 Years |
| Quantity: | 1 |
| Last Chance: | Yes |
| Minimum Weight: | 45 g |
| Fabric/Material: | Metallyte |
| Dimensions: | 9.75 x 11.75 x 12.5 in |
| Package Type: | Bucket |
Features of ReadyWise Entree Bucket
- Includes 1 total bucket
- Total calories: 12,440
- 6 Days of food at 1800 calories per day
- About 60 cups of water required
- Food is safely sealed in Metallyte pouches
- To avoid waste, each pouch conveniently contains 4 servings
- Grab-and-go handles for easy transport in an emergency
- 25 year shelf life
Package Contents:
- ReadyWise Entree Bucket
- 1 Pouch Of Cheesy Lasagna (6 Total Servings)
- 1 Pouch Of Creamy Pasta (6 Total Servings)
- 1 Pouch Of Pasta Alfredo (6 Total Servings)
- 1 Pouch Of Chicken Flavored Noodle Soup (6 Total Servings)
- 1 Pouch Of Savory Stroganoff (6 Total Servings)
- 1 Pouch Of Hearty Tortilla Soup (6 Total Servings)
- 2 Pouches Of Teriyaki And Rice (12 Total Servings)
- 1 Pouch Of Southwest Beans And Rice (6 Total Servings)
- 1 Pouch Of Cheesy Macaroni (6 Total Servings)
ReadyWise Entree Bucket Orderable Models
List of Orderable Models
- ReadyWise Entree Bucket, 60 Serving, Black, RW10-160 , MPN: RW10-160 , UPC: 850018985949 , Code: 4M9-BLK-GFK60EN-RW10-160