New Product
Code: YTI-WB-WBCM36-21071508651
MPN: 21071508651
UPC: 888830634233
Product Info for Yeti Rambler 36 oz Water Bottle w/Color-Matched Chug Cap
The Rambler 36 oz. Bottle is designed for a life in the wild. Scorching days on the ranch and keeping you hydrated through rugged terrain are this bottle's calling, second only to keeping your drinks icy cold. For easy cleaning and use day after day, this reusable bottle is dishwasher safe. Under the cap, the bottle's got a wide mouth for easy cleaning and filling with ice. Find a color that calls to you - this big bottle is available in stainless and DuraCoat colors.![]()
Note: Do not use the Rambler Bottle Chug Cap with carbonated beverages or for storage of food or perishables, or to store boiling contents or with contents above 185F/85C.
Specifications for Yeti Rambler 36 oz Water Bottle w/Color-Matched Chug Cap:
| Manufacturer: | Yeti |
| Color: | Ridgeline |
| Fabric/Material: | 18/8 Stainless Steel |
| Volume: | 36 oz |
| Application: | Everyday, Hiking |
| Width: | 3.8 in |
| Height: | 11.6 in |
| Weight: | 1.5 lb |
| Hydration Cap Type: | Chug Cap |
| Cap Color: | Ridgeline |
Features of Yeti Rambler 36 oz Water Bottle w/Color-Matched Chug Cap
- 100% leakproof
- Easy to carry
- Double-wall vacuum insulated
- Dishwasher Safe
- Compatible with straw cap accessory (sold separately)
Package Contents:
- Yeti Rambler 36 oz Water Bottle w/Color-Matched Chug Cap
Be the first to review this product
Yeti Rambler 36 oz Water Bottle w/Color-Matched Chug Cap Orderable Models
List of Orderable Models
- Yeti Rambler 36 oz Water Bottle w/Color-Matched Chug Cap, Ridgeline, 21071508651 , MPN: 21071508651 , UPC: 888830634233 , Code: YTI-WB-WBCM36-21071508651