New Product
Code: YTI-WB-WBCM46-21071508618
MPN: 21071508618
UPC: 888830631140
Product Info for Yeti Rambler 46 oz Water Bottle w/Color-Matched Chug Cap
Fill up on adventure with an oversized bottle built with the middle of nowhere in mind. This dawn-to-dusk water well is sized just right. It's not too big to slow you down, but big enough to hold ample H20 from your early-morning start to that worth-the-hike sunset. As for its temp-holding power, its double-wall vacuum insulation promises ice-cold sips on the hottest days.![]()
For easy cleaning and use day after day, this reusable bottle is dishwasher safe. When it's time for a wash or ice refill, remove the entire cap for easy access. Find a color that calls to you - these big bottles are available in stainless and DuraCoat colors.
Note: Do not use the Rambler Bottle Chug Cap with carbonated beverages or for storage of food or perishables, or to store boiling contents or with contents above 185F/85C.
Specifications for Yeti Rambler 46 oz Water Bottle w/Color-Matched Chug Cap:
| Manufacturer: | Yeti |
| Color: | Ridgeline |
| Fabric/Material: | 18/8 Stainless Steel |
| Volume: | 46 oz |
| Application: | Outdoor |
| Width: | 4 in |
| Height: | 12.4 in |
| Weight: | 1.8 lb |
| Hydration Cap Type: | Chug Cap |
| Cap Color: | Ridgeline |
Features of Yeti Rambler 46 oz Water Bottle w/Color-Matched Chug Cap
- 100% leakproof
- Easy to carry
- Double-wall vacuum insulated
- Dishwasher Safe
- Compatible with straw cap accessory (sold separately)
Package Contents:
- Yeti Rambler 46 oz Water Bottle w/Color-Matched Chug Cap
Be the first to review this product
Yeti Rambler 46 oz Water Bottle w/Color-Matched Chug Cap Orderable Models
List of Orderable Models
- Yeti Rambler 46 oz Water Bottle w/Color-Matched Chug Cap, Ridgeline, 21071508618 , MPN: 21071508618 , UPC: 888830631140 , Code: YTI-WB-WBCM46-21071508618